Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) в партньорство с Европейския орган по труда (ЕОТ) стартира серия от информационни сесии, насочени към безопасна трудова миграция в Германия, съобщиха от комисията за БТА.
Сесиите са предназначени за мрежите от трудови, образователни и здравни медиатори, работещи в ромските общности в България. Събитията, които ще се провеждат от 11 до 15 ноември, ще обхванат пет града в страната: София, Пловдив, Бургас, Велико Търново и Шумен, информират от комисията.
Първата сесия, започнала на 11 ноември в София, беше официално открита от Даниела Савеклиева, секретар на НКБТХ, която подчерта важността на подобни инициативи и тяхната практическа насоченост, която осигурява по-добър достъп до информация и предотвратяване на рискови ситуации. В семинарите участват лектори от НКБТХ, германската консултантска мрежа „Справедлив труд“ на организацията „Труд и живот“ (Arbeit und Leben), мисията на Международната организация по миграция в България и Националния осигурителен институт.
Основната цел на организираните сесии е ромските здравни, образователни и трудови медиатори да развият чувствителност към рисковете от трафик на хора с цел принудителен труд и трудова експлоатация, както и да повишат информираността относно безопасната трудова миграция, правата и условията на труд и социално осигуряване в Германия. Обучението ще помогне за развиване на специфични умения, които да подобрят ефективността на консултативната помощ, предоставяна от медиаторите в техните общности, относно предотвратяването на принудителен труд и достъпа до правата на работещите мигранти, които се насочват към Германия.
Трафикът на хора е престъпление, което сериозно нарушава правата на човека, поставяйки мъже, жени и деца в зависимост, страх и жестока експлоатация. В България и в световен мащаб, трафикът на хора с цел трудова експлоатация е втората по разпространение форма, която включва използването на хора за работа без заплащане или срещу минимално възнаграждение.
От НКБТХ напомнят, че по данни на Прокуратурата на България, през 2023 г. са идентифицирани 39 души като жертви на трафик с цел принудителен труд, според новосъздадените досъдебни производства за периода, а общият брой на жертвите на трафик е 89. От подадените на НКБТХ сигнали, 18 от 63 души са жертви на трафик с цел трудова експлоатация. Преобладаващата част от жертвите са мъже, но се наблюдава увеличение на броя на жените, ставали жертви на това престъпление. От началото на 2024 г. са регистрирани 13 случая на трафик на хора с цел трудова експлоатация, насочени към Германия, Гърция, Чехия и Норвегия.
През последните 15 години в Германия е създадена обширна мрежа от консултантски центрове, които предоставят съвети и помощ на мигрантите относно техните трудови и социални права на техния роден език. Сектори, в които те работят, включват строителство, почистване, логистика, както и сезонна работа в селското стопанство и месопреработвателната индустрия.
През 2023 г. в Германия са регистрирани 407 538 български граждани. Предполага се, че броят на българските граждани, наети краткосрочно в Германия, е приблизително равен. Това се отнася за работа в рамките на свобода на движение на работна сила, командироване, но също така и за заетост без документи. Консултантските служби предупреждават за честите нарушения на трудовите и социални права на българските трудови мигранти.
Подобряването на идентификацията и насочването, както и осигуряването на достоверна консултативна подкрепа за жертвите на трудова експлоатация и на хора с нарушени трудови права, остават сред приоритетите на двустранните отношения между България и Германия.