Производството на слънчоглед за реколта 2024 е намаляло с 11,5% в сравнение с предходната година, докато при царевицата за зърно спадът достига 38,1%. Главната причина за намалението в продукцията на пролетниците за тази година са неблагоприятните метеорологични условия, които доведоха до по-ниски средни добиви на декар, сочат данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) към 7 ноември 2024 г.
Заради увеличението както на терените с реколтирани площи, така и на средните добиви на декар, производството на тютюн от сортовете „Виржиния“ и „Бърлей“ се увеличава с 34,3% и 45,1% съответно в сравнение с 2023 г. В същото време количеството на събрания ориенталски тютюн е намаляло с 9,7% в сравнение с миналата година.
Според публикувания днес на сайта на МЗХ Оперативен анализ за основните земеделски култури (Бюлетин № 43/2024), има увеличение в производството на полски домати (с 33,5%) и пипер (с 3,4%) в сравнение с предната година. И при двете култури е налице покачване на продуктивността на декар, като при доматите това е съчетано с увеличаване на засетите площи. За момента, прибраните количества картофи и зеле са по-ниски с 9,4% и 19,1% спрямо предходната година. Общо производството на оранжерийни домати от началото на 2024 г. до сега е с 30,1% под нивото отпреди година, а за оранжерийните краставици – с 10%.
Към 7 ноември 2024 г. продукцията от десертно грозде, сливи, малини, орехи и круши е с между 2,2% (десертно грозде) и 22,4% (круши) над резултатите от същия период миналата година. Това е резултат от повишаването на средните добиви на декар, като при сливите, орехите и крушите се наблюдава и по-голям обем на реколтираните площи. Засега количествата на прибрано винено грозде (с 13,1%) и ябълки (с 15,8%) са по-ниски.
Сеитбата на основните есенни зърнени и маслодайни култури напредва с ускорени темпове спрямо предходната година, като последните оперативни данни показват, че увеличението на засетите площи варира от 3,6% при пшеницата до 20,8% при тритикалето.
Цени
Към 6 ноември 2024 г. средните изкупни цени на основните зърнени култури в страната са коригирани надолу, в диапазона от 0,3% (фуражна пшеница и царевица) до 1,5% (ечемик) на седмична база, докато цената на слънчогледа нараства с 0,6%.
В сравнение с аналогичния период на 2023 г., слънчогледът е поскъпнал с 44,8%. Малко увеличаване на цените на годишна база се наблюдава и при пшеницата (с 0,8% и за хлебната, и за фуражната) и царевицата (с 0,3%), а единствено ечемикът отчита намаление (с 2%).
Седмичните ценови разлики в предлагането на едро на основни плодове и зеленчуци на тържищата са изцяло в посока на увеличение. Средните цени на едро на картофи, зеле, оранжерийни домати и краставици, десертно грозде и ябълки са с между 3,5% (картофи) и 11,9% (ябълки) по-високи спрямо предходната седмица.
Към 8 ноември 2024 г. оранжерийните краставици, десертното грозде и зелето се предлагат на по-високи цени в сравнение със същото време миналата година, съответно с 11,2%, 14% и 18,3%. В същото време, картофите са поевтинели с 9,8%, а оранжерийните домати – с 6,9%.