Преди 20 години за Антарктика потегля българска експедиция, която проучва и картографира планинската верига Тангра на остров Ливингстън

На 15 ноември 2004 година, първата група от осем участници по проекта „Тангра 2004“ тръгва за Антарктика, а българските учени остават там до началото на февруари 2005 г. Основната задача на екипа е да събере данни за планинската верига Тангра на остров Ливингстън, Антарктида.
В състава на екипа са д-р Любомир Иванов, председател на Атлантическия клуб в България, алпинистът Дойчин Василев и още някои. За пръв път полярниците живеят върху леда, а трима от участниците – Дойчин Василев, водачът на моторни лодки Емил Мишев и лекарят Николай Ковачев, стъпват на Антарктида.

В своята програма „Вътрешна информация“, БТА информира за дейността на антарктиците:

Атлантикът д-р Любомир Иванов и алпинистът Дойчин Василев започват антарктическата експедиция „Тангра 2004“ в края на ноември

София, 1 ноември 2004 г. /БТА/ Двама българи – атлантикът д-р Любомир Иванов и известният алпинист Дойчин Василев, се подготвят за антарктическа експедиция „Тангра 2004“ с девиза „България е там, където има дори един българин“. Приключението започва в края на ноември и приключва в началото на февруари 2005 г. Спонсор на експедицията е „Петрол холдинг“ АД.
Целта е събиране на научни данни относно планинската верига Тангра на остров Ливингстън, а също и картографиране на района, което досега не е извършвано.
Двамата българи ще изкачат всички върхове на хребета, който е над 30 километра. Д-р Любомир Иванов и Дойчин Василев ще покорят над 16 върха, включително два с височина 1700 метра. (…)
Д-р Иванов е известен математик и председател на Атлантическия клуб в България, също така е учредител на фондация „Манфред Вьорнер“, член на междуведомствената работна група за Антарктида, и ръководи българската комисия по антарктическите наименования от 1994 г. Участва в три антарктически експедиции (1994-1995, 1995-1996 и 2003). Той е експерт по антарктическа топонимия и география и ще отговаря за събиране на научните данни по време на експедицията.
Дойчин Василев е известен български алпинист, участвал е в редица експедиции и е покорил седем хиляди върха. През 1997 г. е отличен с орден „Стара Планина“ за самостоятелно изкачване на Еверест. Той е увлечен от фотографията и ще отговаря за сигурността по време на работа, също така планира да заснеме телевизионен филм за експедицията.

***

На остров Ливингстън има 140 български наименования на местности

София, 3 ноември 2004 г. /БТА/ Български имена носят 140 върха, заливи и други местности на остров Ливингстън, Антарктида. Всред тях са заливът Емона, Българското крайбрежие, нос Самуил и върховете Свети Борис, Симеон Велики, Левски и Мизия. Имената са предоставени от президентите Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов по предложение на Българската комисия по антарктическите наименования към МВнР.
Това беше обявено на пресконференция от проф. Любомир Иванов, председател на комисията. Той и Дойчин Василев ще картографират множество от обектите с български имена в периода на експедицията „Тангра 2004“, от края на ноември до началото на февруари. Двамата ще поставят 40 метални табели с имената на местностите. (…)
Любомир Иванов и Дойчин Василев заминават от София на 15 ноември в първата група от нашата 13-та антарктическа експедиция. Ще участват в разконсервирането на българската станция и след това ще започнат самостоятелната си работа.
В рамките на „Тангра 2004“ те ще работят по два проекта. Единият е свързан с дейността на Българската комисия по антарктическите наименования, а другият е на Института за български език и Института по математика и информатика при БАН, Института по стандартизация и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Чужденци проявяват голям интерес към информацията за експедицията на нейния уебсайт www.tangra2004bg.org. Освен това много филателисти искат да получат подпечатани пликове от временната пощенска станция, която ще бъде открита от експедицията. Това ще е втората пощенска станция на остров Ливингстън, след първата, открита преди 10 години по инициатива на Атлантическия клуб, припомни проф. Иванов.
Борбата с неблагоприятните метеорологични условия ще е основно предизвикателство – честите мъгли и силните ветрове, сподели Дойчин Василев, който отговаря за безопасността. Той е създал две шейни, с които като истински полярници двамата ще пренасят екипировката си. Около 70% от маршрута ще изминат със ски, а останалата част – като алпинисти. Според Василев Тангра напомня на Пирин.
Дойчин Василев ще носи няколко фотоапарата и се надява да се прибере с голяма колекция от снимки. Алпинистът планира да заснеме и филм за експедицията и за работата на българите на остров Ливингстън. (…)

***

Първата група от участниците в Проект „Тангра 2004“ заминава за Антарктика, като трима от тях ще стъпят за първи път на Ледения континент

София, 15 ноември 2004 г. /БТА/ Първата група от осем участници в научната експедиция по Проект „Тангра 2004“ напуска днес за Антарктика. Екипът, в който са д-р Любомир Иванов, председател на Атлантическия клуб в България, и видният български алпинист Дойчин Василев, бе изпратен на летище „София“. За първи път на Антарктида стъпват трима от участниците – Дойчин Василев, водачът на моторните лодки Емил Мишев и лекарят на експедицията Николай Ковачев.
Българските антарктици ще се качат на уругвайски кораб от Ушуайа на 21 ноември, с който ще достигнат до българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, съобщи ръководителят на експедицията Христо Пимпирев. България е член на Антарктическото правителство, но без собствена логистика съществува риск за участниците при връщането им, допълва Пимпирев.
Новото в експедицията е, че полярниците ще живеят върху леда, сподели Любомир Иванов. Той добави, че с тази база България е една от 27-те държави в света, които взимат решения относно ресурсите на Ледения континент. (…)

***

Експедиция „Тангра 2004“ достигна подножието на Голям иглен връх

София, 10 декември 2004 г. /БТА/ Антарктическата експедиция „Тангра 2004“ вече е достигнала до подножието на Голям иглен връх, информира пресдиректорът на Атлантическия клуб в България Невен Копанданова.
На подножието на връх Лясковец и най-високия връх на Тангра планина – Голям иглен връх – е основан първият лагер на научната експедиция „Тангра 2004“, съобщават участниците в експедицията проф. Любомир Иванов и Дойчин Василев.
Поради лошото време на ледения континент, съществуваха трудности в ориентацията, което забави експедицията. Въпреки това, благодарение на помощта на екипа от българската база на остров Ливингстън, лагерът беше завършен и багажът бе пренесен до Тангра планина, разположена на източната част на острова.
Лагерът е на 600 метра височина, откъдето тръгват три ледника. На Голям иглен връх има сериозни пукнатини и опасности от свличания на ледени блокове, казал по телефона проф. Иванов (…).
Експедицията в момента проучва маршрутите към върховете Лясковец и Голям иглен връх, който се смята за втория по височина връх в Тангра планина. Досега Голям иглен връх не е бил покоряван и се счита, че височината му е между 1400 и 1500 метра. (…)

***

Участниците в експедиция „Тангра 2004“ покориха първия връх в Тангра планина на остров Ливингстън

София, 16 декември 2004 г. /БТА/ Двама участници от експедиция „Тангра 2004“ – председателят на Атлантическия клуб проф. Любомир Иванов и алпинистът Дойчин Василев, покориха връх Лясковец – първия връх по маршрута им в Тангра планина на остров Ливингстън. Новината бе съобщена на БTA от Атлантическия клуб в България.
Изкачването е извършено в 19 часа местно време /24 часа на българската територия/ на 14 декември. Българите прекарали нощта в палатка под върха.
Било е направено и първоначалното измерване. Върхът е с височина 1473 метра, а координатите му са – 62° 39′ 48,5″ южна ширина и 60° 0,8′ 34,7″ западна дължина.
Времето е било ветрено, но слънчево. Проф. Иванов посочил, че зависи от климатичните условия кога двамата ще атакуват Голям иглен връх.

***

Д-р Любомир Иванов и Дойчин Василев изкачиха връх Мелник на остров Ливингстън, Антарктида

София, 29 декември 2004 г. /БТА/ Двамата българи – атлантикът д-р Любомир Иванов и прочутият алпинист Дойчин Василев, участници в антарктическата експедиция „Тангра 2004“ на остров Ливингстън, започнали вчера своя маршрут от хълма Лесли, преминали през ледника Калиакра и достигнали източната част на хребета Боулс. По информация на Атлантическия клуб българите за първи път в историята изкачили връх Мелник (696 метра), пресякли седловината Янков, ледника Струма и прохода между Атанасов Нунатак и връх Марица. След това Лубомир Иванов и Дойчин Василев се прибрали в лагера „Академия“ през ледника Хюрън, съобщиха от Атлантическия клуб. (…)

***

Експедиция „Тангра 2004“ стартира покоряването на най-високия връх в Северна и Южна Америка

София, 4 януари 2005 г. /БТА/ Българската експедиция „Тангра 2004“ планира да покори връх Аконкагуа – най-високият връх в Северна и Южна Америка, съобщи д-р Любомир Иванов. (…)
В общи линии, приключихме нашата работа на остров Ливингстън, сподели Любомир Иванов. „Прекосихме пеша разстояние от около 200 километра и добавихме около 70 географски обекта на картата – върхове, хълмове, ледникови образувания. Изкачихме около 20 върха и хълма,“ допълни той.
Екипът се очаква да се завърне в София в последната седмица на януари.
За пръв път експедицията премина през някои маршрути, за да изследва възможностите за бъдещо използване и достъп до непосещавани досега региони. На следващо място следва да се обработят данните, които ще бъдат предоставени и на учени от други страни, за да ги включат в своята работа, обясни Иванов.

***

Българската антарктическа експедиция „Тангра 2004“ пристигна в Южна Америка на 11 януари

София, 12 януари 2005 г. /БТА/ Екипът на българската антарктическа експедиция „Тангра 2004“ достигнал до Южна Америка на 11 януари на борда на руския кораб „Академик Сергей Вавилов“, съобщи Милен Миланов, и.д. председател на Атлантическия клуб в България. (…)

***

Екипът на антарктическата експедиция „Тангра 2004“ се завърна в България днес следобед

София, 29 януари 2005 г. /БТА/ Екипът на антарктическата експедиция „Тангра 2004“ се завърна днес следобед в България.
Експедицията започна в средата на ноември предходната година. Любомир Иванов, председател на Атлантическия клуб в България, и Дойчин Василев изследваха десетки географски обекти и изпълниха изкачвания и измервания на върхове в планината Тангра на остров Ливингстън.
Пред журналистите днес двамата изразиха задоволство от постигнатото. Сега предстои да се обработят данните от изследванията и да се направи филм за експедицията.
„Сприятелих се с духа на Антарктида, чувствам се като полярник, което е съвсем различно от Хималаите,“ каза Дойчин Василев. „Върховете, които покорихме, са интересни, защото се намират в ледена и трудна планина, и съм щастлив, че на някои от тях развяхме българското знаме,“ добави Василев.
По време на експедицията за пръв път българи изкачиха най-високия връх в Тангра планина – Фрисланд (1700 м), както и върховете Лясковец (1473 м) и Мелник (696 м). Изследвани бяха Видинските възвишения и бе покорен връх Мизия (604 м).
На 25 януари т.г. Любомир Иванов и Дойчин Василев изкачиха и най-високия връх в Андите – Аконкагуа (6962 м).

***

Атлантикът д-р Любомир Иванов и алпинистът Дойчин Василев показаха уникални снимки и видеоматериали от Антарктида в аулата на Софийския университет

София, 10 март 2005 г. /БТА/ Д-р Любомир Иванов и известният алпинист Дойчин Василев, участници в антарктическата експедиция „Тангра 2004“, представиха тази вечер уникални дигитални изображения, диапозитиви и видеоклипове от Антарктида в аулата на Софийския университет (СУ).
Достиженията на експедицията бяха визуализирани с уникални снимки, непоказвани досега в България, показващи един от най-интересните аспекти на Антарктида – българската база „Св. Климент Охридски“, пингвини, тюлени, ледници и върхове с български имена. (…)
Д-р Любомир Иванов разказа интересни географски и исторически факти за остров Ливингстън. Дължината му е 73 километра, а по-голямата част е покрита с ледникова шапка. Климатът е много суров и известен със своето лошо време – силно ветровито, с минимална разлика между зимните и летните температури. Островът, открит през 1819 г. от английски търговски кораб, сега е управляван от 28 държави, включително България от 1998 г. На него има много останки от хижи, пещери и лодки, използвани от ловци на китове, които представляват обект на археологически изследвания и интерес за туристите, посещаващи Ливингстън. През последните две години годишно островът е посетен от 21 хиляди туристи, най-голям интерес предизвиква заливът на китоловците, посещаван от над 11 хиляди туристи на година, сподели атлантикът. (…)

***

Юбилейното филателно издание „Десет години българска антарктическа картография“ ще бъде представено утре

София, 27 февруари 2006 Г. /БТА/ Официалното представяне на юбилейното филателно издание „Десет години българска антарктическа картография“ ще се проведе утре в Националния археологически музей в София, съобщиха от Атлантическия клуб в България.
Събитието е организирано от Атлантическия клуб в България и Държавната агенция за информационни технологии и съобщения. То се провежда една година след експедицията „Тангра 2004/2005“, чийто научен резултат е изготвянето на българска топографска карта на остров Ливингстън, се отбелязва в съобщението.
Изданието съдържа блок с пощенска марка, илюстрован плик и специален пощенски печат. Основният графичен елемент е българската карта на остров Ливингстън, изработена въз основа на топографското проучване от „Тангра 2004/2005“, добавят организаторите.
Блокът е украсен с пет емблематични фотографий, представящи характерни моменти и обекти, свързани с картографирането на острова, а на пощенския плик е отпечатана първата българска антарктическа топографска карта от 1996 г.
Изданието „Десет години българска антарктическа картография“, с художник проф. Тодор Варджиев, подчертава ролята на българската картография и доминиращата българска топонимия на остров Ливингстън за утвърдителството на българския принос в антарктическите изследвания, а също и за популяризирането на острова като част от българското духовно пространство, отбелязват от Атлантическия клуб. (…)
Изданието „Десет години българска антарктическа картография“ предизвика голям интерес в чужбина – вече е представено в електронни филателистки издания от Германия, Холандия, Дания и САЩ, казват организаторите.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук