Литературата е дисекцията на времето, тя показва как са живели хората в дадения момент, каза във Велико Търново писателката Анелия Гешева

Според писателката Анелия Гешева, литературата служи като анализ на времето, показвайки как хората са живели в определени периоди, и прави това по-ярко от историята. Тя се срещна с читатели във Велико Търново в културното пространство „ТаМ“ в навечерието на националния ден на четенето, където представи своята нова книга „Жени без мъже“.

Гешева отбеляза, че добрият писател разбира изключителността на обикновените мигове, които, дори и в сложен сюжет, превръщат елементарността в светлина. Тя сподели, че взаимодействията между хората предизвикват най-голямо любопитство в литературата, особено динамиката между жени и мъже, които стремейки се към свое благополучие, често попадан в неочаквани и трудни ситуации. Тези конфликти вдъхновяват автора и в крайна сметка, ако персонажите са истински дълбоки, достигат до изненадващи развръзки, които придават нова стойност на разказа.

При коментирането на заглавието на новата си книга, Гешева подчерта, че полът не трябва да е фактор за определяне на мястото на човек в обществото; важни са личните качества. „Не съм срещала жена с необходимата квалификация и интелект, която да бъде спрена в развитието си само заради пола си“, подчерта авторката.

По отношение на изкуството, Гешева сподели, че мъжете и жените предпочитат различни аспекти. Тя се фокусира върху жените, защото счита, че те имат по-голям потенциал за развитие, докато мъжете са по-склонни да останат стабилни в себе си. Жените, от своя страна, имат способността да променят живота си драстично – както в положителна, така и в отрицателна посока, което добавя интрига към живота, добави тя.

Гешева заяви, че в този свят никой няма задължение към друг. Поемайки отговорност за собственото си благополучие, човек може да постигне успех, а грижата за себе си дава възможност да се погрижи и за другите. Ако изразходваш усилия за всеобщото благо, но очакваш да получиш грижа, целта е неосъществима, а подобен сюжет би бил безсмислен в литературата.

„Моите опити в журналистиката ми помогнаха да развия лаконичност, която след това преля в кратката форма на литературата, с която работя“, сподели тя, отговаряйки на въпрос от публиката. Гешева акцентира, че изкуството не е за страхливите, а литературата не е просто личен замисъл – тя трябва да предизвиква страх, недоволство или възхищение.

„Жени без мъже“ е девета книга на Анелия Гешева – поетеса, писателка и журналистка.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук