Румен Радев: Катастрофалните природни бедствия напомнят по злощастен начин, че светът трябва да се адаптира към променящия се климат

Природните бедствия, които наблюдаваме, ясно показват, че светът трябва да се адаптира към променящите се климатични условия. Това подчертава президентът Румен Радев в интервю за икономическото издание “Caspian Energy”, което беше огласено от прессекретариата на президента.

Номера на това издание е посветен на организирането на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за климатичните промени в Баку, на която България беше представлявана от държавния си глава.

В контекста на домакинството на Азербайджан на посочената конференция, Румен Радев акцентира на необходимостта от съвместна работа за бързо реагиране на климатичните промени и за укрепване на устойчивостта на страните. „Съвместните усилия и обменът на технологии, ресурси и методи за справяне с климатичните предизвикателства ще ни направят много по-ефективни,“ заявява президентът.

Според него, откритите и ясни дискусии относно климатичните проблеми могат да повишат осведомеността по темата. Радев посочва, че България е постигнала значителен напредък в намаляването на парниковите емисии. Той също така подчертава, че преходът към климатично неутрална и кръгова икономика трябва да бъде социално справедлив. „Нашата основна цел е да осигурим устойчивост на този преход, без да застрашаваме стандартите и качеството на живот на хората, както и конкурентоспособността на икономиката,“ добавя президентът.

Азербайджан е важен стратегически партньор на България в Южен Кавказ и на Черно море, а активният двустранен политически диалог през последните години е доказателство за сближаващите се отношения, отбелязва Румен Радев.

Когато е запитан за развитието на отношенията между България и Азербайджан, той заявява, че страната ни е готова да укрепи икономическото партньорство, както двустранно, така и в контекста на стратегическото енергийно сътрудничество с ЕС, което предлага сигурни доставки на газ за Централна и Източна Европа чрез Южния газов коридор. Споразумението за засилване на стратегическото партньорство с Азербайджан, подписано с президента Илхам Алиев в Баку през май, показва нашата готовност да разширим сътрудничеството в ключови области като енергетиката и инфраструктурата, казва Радев в интервюто.

„Свързаността във всичките ѝ аспекти – енергийна, инфраструктурна, транспортна, цифрова и технологична – е основата за насърчаване на устойчив икономически растеж и безопасност в контекста на нестабилната среда на сигурност,“ добавя президентът.

Радев акцентира на ангажимента на България за подобряване на енергийната свързаност с Азербайджан и други държави от Източна Европа, подчертавайки, че тези усилия увеличават сигурността не само на България, а и на региона на Западните Балкани, Украйна и Молдова. Проектът „Solidarity Ring,“ който осигурява сигурност на доставките и разнообразие на източниците на газ за Централна и Югоизточна Европа, е конкретен пример за това. Тази инициатива, подкрепена от България, беше призната от Европейската комисия, която я подкрепи изцяло, добавя Радев.

Той отбелязва и открития офис на SOCAR в София като положителен знак за сътрудничество.

Президентът посочва необходимостта от насърчаване на бизнес контактите и развитието на дългосрочни и взаимноизгодни партньорства в сектори, свързани с високите технологии, безпилотните летателни апарати, автомобилната индустрия и чистите технологии.

„Последните години България развива сектори като роботиката и мехатрониката, за да привлече инвестиции в автоматизация и нови технологии,“ добавя той и отбелязва, че електрониката е основната категория в българския износ, докато повечето чуждестранни инвестиции също идват в този сектор.

„България активно разширява индустриалните си зони, което стимулира инвестиции в нови сектори с висока добавена стойност и подпомага реализирането на български и чуждестранни проекти,“ заявява Румен Радев. Като важни области за разширяване на двустранните отношения той посочва съвместните инвестиции в отбраната и в экспортно насочени сектори като промишлено оборудване, хранително-вкусова промишленост и фармацевтична индустрия.

Скоро българският президент направи национално изказване на СОР29 в Баку. Той подчерта, че времевият обхват на нашите действия е критично важен за постигането на амбициозен и балансиран подход към климатичните цели в сложния геополитически контекст.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук