Изкуственият интелект едновременно помага за борбата с климатичните промени и допринася за тях, коментираха експерти на СОР29

Изкуственият интелект (ИИ) играе роля както в допринасянето за климатичните промени, така и в усилията за справяне с тях. На конференция в Баку по време на СОР 29, представителите на водещи технологични компании и международни организации, под ръководството на ООН, обсъдиха как да се намали въглеродният отпечатък на цифровата индустрия и ИИ.

Нарастващото количество центрове за данни и развитието на ИИ увеличават енергийните нужди, но същевременно ИИ има потенциал за създаване на зелени икономически решения, споделиха бизнес представители. Габриел Рамос от ЮНЕСКО подчерта, че ИИ вече оказва значителна помощ в научните изследвания и мониторинга на климатичните промени.

Фирми като Opticloud работят за намаляване на въглеродните емисии в технологичния сектор и декарбонизация на индустриите. Изпълнителният директор на Opticloud Виджей Кария сподели, че компанията помага на бизнеса да спестява средства и да ускорява внедряването на ИИ, като рециклира дигитални отпадъци и инвестициите в климатични проекти, включително инициативи, управлявани от жени. Той акцентира на належащата необходимост от глобални стандарти и сътрудничество за справяне с проблемите на дигиталните отпадъци.

Кевин Томсън, главен оперативен мениджър на GESI, също подкрепи становището на Кария, отбелязвайки, че големите производители и доставчици в компютърната индустрия регистрират значителен напредък в повишаването на енергийната ефективност.

Той посочи примери от Малайзия, където броят на центровете за данни е нараснал значително, усиливайки търсенето на електрическа енергия. Страната обаче не разполага с достатъчно възможности за възобновяема енергия и капацитет за рециклиране на електронни отпадъци. Според Томсън, компаниите се нуждаят от подкрепа и стимули от правителствата, за да инвестират в зелени технологии и да търсят международно сътрудничество, за да избегнат сериозни проблеми и разходи, подобно на индустрията на петрола.

Адам Елман от „Гугъл“ подчерта, че компанията предлага разнообразие от решения, насочени към намаляване на въглеродния отпечатък на ИИ. Продуктите на „Гугъл“ проследяват къде по света в определени часове е налична най-евтината и екологична енергия, като така насърчават потребителите да планират действия, изискващи високи енергийни ресурси. Той посочи и платформи, които помагат за оптимизиране на проекти за слънчеви инсталации.

Според Мари де Високи от „Сиско“, компанията планира да направи всички свои продукти устойчиви и енергийно ефективни до края на текущата финансова година. Тя акцентира на важността на интелигентните и сигурни мрежи, които са от съществено значение както за ИИ, така и за обществото.

Сара Балан от Световната банка подчерта, че ИИ трябва да бъде както глобален, така и локален. Тя отбеляза, че банката подпомага правителствата в инвестиции, свързани с екологично устойчив ИИ, включително управление на отпадъците. По думите й много национални правителства не осъзнават все още проблема с дигиталното замърсяване.

Ашраф Абушади, старши съветник в ООН за промишлено развитие, призова за въвеждане на международни стандарти за енергийна ефективност на компютърната техника. Той акцентира на факта, че потребителите вече вземат информирани решения при покупката на домашна техника, но често нямат информация за енергийния разход на компютрите.

Абушади изрази опасения относно нарастващото притеснение в развиващите се държави относно новите технологии. За първи път наблюдаваме преместване на индустрии от развиващите се към развитите страни заради намаления брой работници и респективно по-високите разходи за работна сила. Той остро коментира и свръхконсумацията на енергия от ИИ, напомняйки на присъстващите колко енергия се изразходва за обучението на многобройни модели на генеративен ИИ.

Модератор на дискусията беше Билел Джамуси, зам.-директор на Бюрото по стандартизация на Международния съюз по далекосъобщения.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук