Спадът в производството на вино в ЕС през тази година отразява задълбочаващите се климатични промени, отчита "Копа-Коджека"

Според данните за 2024 г. производството на вино и мъст в Европейския съюз (ЕС) достига около 144 милиона хектолитра, което означава леко намаление от почти 3% в сравнение с предходната година и 10% по-малко от средната стойност през последните пет години. Това понижение е следствие на продължаващите затруднения, пред които е изправен секторът, особено с оглед на неблагоприятните климатични условия, съобщава „Копа-Коджека“, най-голямата земеделска организация в Европа.

От водещите производители на вино в ЕС, Франция, Германия и Португалия показват спад в производството спрямо 2023 г., с намаление съответно от 21,7%, 8,7% и 7,9%. В същото време Италия и Испания отчитат ръст на производството от 7% и 17,6%. Въпреки положителните тенденции, нито един от основните производители не е успял да достигне средното си ниво на производство от последните пет години, което потвърджа дългосрочната низходяща тенденция, започнала през 2019 г.

Сезонът на 2024 г. беше отбелязан с непостоянни климатични условия и дълготрайлни последствия от предишните засушавания, водещи до неравномерни добиви в различните региони. Наред с това, активният мониторинг и полевая работа допринесоха за справянето с растителната болест, така че разпространените заболявания бяха по-малък проблем в сравнение с 2023 г. Липсата на вода особено улучи южните региони, което доведе до ранна реколта на много места.

Допълнително, инфлацията и повишените разходи в доставките (като стъкло, газ, транспорт и торове) значително увеличиха разходите за производство. Повишаващите се лихвени проценти също затрудняват производителите в достъпа до финансова помощ за нужните основни инвестиции за развитие на бизнеса им.

Кризисните мерки, наложени в някои държави членки, помогнаха за облекчаване на пазарния натиск и в момента се извършва мониторинг за оценка на техния ефект. С продължаващото намаляване на вътрешното търсене, износът за трети страни става все по-важен, като се налага да се предприемат мерки за стимулиране, за да се поддържа стабилността на пазара.

Лука Риготи, президент на работната група на „Копа-Коджека“ за виното, коментира: „Производствените данни за тази година потвърждават текущите пазарни тенденции. Европейският винен пазар преминава през труден период, белязан от високи разходи за производство и международни промени, влияещи на пазара. Въпреки това, аз оставам оптимистичен за устойчивостта и предприемчивостта на нашите земеделци.“

Франция

Реколтата във Франция е сравнително ниска и след като миналата година зае върха на производството в света, сега е на трето място. Това следва две основни тенденции: от една страна, все по-сериозни климатични условия, които предизвикват затруднения в управлението на водата в лозята (проблеми с излишък или недостиг на вода), и от друга страна, негативното влияние на предходни суши, които отслабват лозята. В по-голямата част от лозята, цветоносът протече в студени и влажни условия, което доведе до опадане на цветове и зърна, и образуване на по-малки гроздове. Също така, епизодите на слана, мана и градушка допринесоха за намалената реколта.

Политиката на изкореняване, която се прилага от професионалистите и правителството, все още не оказва значително влияние върху производството, освен в региона Бордо. Онова, което новата програма за окончателно изкореняване, обхващаща до 30 000 хектара, ще повлияе на реколтата през 2025 г.

Лудовик Ру, президент на кооператив на лозари от Окситания и вицепрезидент на работната група на „Копа-Коджека“ по виното, споделя: „Кампанията през 2024 г. представляваше предизвикателство за френските лозари, тъй като някои райони бяха засегнати от суша, а други – от излишна вода и заболявания, което доведе до значителни разлики в добивите, даже загуби на цялата реколта за някои производители. Подкрепата на правителството за плана за изкореняване помага за коригиране на производствения капацитет, отговаряйки на нуждите на професионалистите. Въпреки това, има необходимост от временни мерки за изкореняване, поискани преди месеци.“

Италия

Италия изглежда ще възвърне титлата си на най-голям производител на вино в света с приблизително 41,5 милиона хектолитра. Това е увеличение спрямо реколтата от миналата година, но все пак с 12 на сто под средната петгодишна стойност. Реколтата е била трудна, с ясна разделителна линия между северната и южната част на страната: на север лошите метеорологични условия, в това число градушки и обилни дъждове през пролетта, наложиха повече усилия върху лозята за поддържане на здравословно състояние и увеличиха тревогите за възможни заболявания.

В противност на това, южните региони пострадаха от сериозна суша, което последствията за лозята и породи безпокойства за бъдещето. Спорадичните изливания на дъждовете през август не бяха достатъчни да компенсират дългосрочния недостиг на вода и забавиха работата по прибиране на реколтата. Като цяло, очакваното качество на националната реколта е много високо спрямо предходната година, когато продължителните епизоди на мана подложиха на риск значителна част от лозята. По региони, се очаква северът да отбележи увеличение от 0,6%, централните райони – 29,1%, докато югът и островите – 15,6%.

Испания

Въпреки неблагоприятните метеорологични условия (суша), Испания е една от малкото големи производствени страни в ЕС заедно с Италия, която показва положителна тенденция в реколтата. Поради климатичните промени, началото на беритбата произлиза по-рано от преди, като в някои райони навлиза в втората половина на юли. Отраслите с подобреното представяне на лозята в региона Кастилия-Ла-Манча, който генерира над половината от националното винено производство и отчете увеличение от 23% спрямо миналата година, докато други региони, включително Каталуня, Валенсианска общност, Арагон и Мурсия, следват предходната година или изразяват малко понижение поради сериозния недостиг на вода.

Германия

Намалението в производството в Германия в сравнение с миналата година (-8,7%) също е поради трудните климатични условия. Лозята в Германия прекараха известно време под стрес в първата половина на годината: замръзвания в някои области и екстремно дъждовно време в цялата страна доведоха до спад в добивите (особено в регионите Саксония и Заале-Унструт, където спадът на производството е до 80% от потенциала). Влажните условия повишиха риска от инфекция с мана и накараха да се наложат допълнителни усилия върху лозята.

Въпреки предвижданията, материалът от реколтата е добър, а очакванията за висока реколта са впечатляващи. Благодаря на адекватната водоснабдителна система, лозята са богати на минерали, което допринася за производството на вино с концентрирана минералност. Продължителният период на узряване също благоприятства развитието на ароматите в плодовете. „Вярваме, че особено германското бяло вино има добри шансове да отговори на предпочитанията на потребителите тази година“, споделя Кристиан Швьорер, генерален секретар на Асоциацията на германските лозари и вицепрезидент на работната група на „Копа-Коджека“ по вино.

Що се отнася до страните, които представляват по-малък дял от европейското винено производство през реколта 2024 г., Португалия, Австрия, Румъния и Нидерландия се очаква да понесат значителни намаления в производството си – с 8% (до 6,9 милиона хектолитра), 19% (до 1,87 милиона хектолитра), 25% (до 3,7 милиона хектолитра) и 45% (до 7000 хектолитра) съответно спрямо предишната реколта. Това намаление на производството е резултат от пролетни замръзвания, горещо и сухо лято, слани през април, неуспешен цъфтеж и обилни дъждове през юни, а също и от някои епизоди на мана.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук