От организацията „Солидарност с мигрантите в България“ настояха за промени в условията на Специалния дом за временно настаняване на чужденци, разположен в софийското село Бусманци. Членовете на организацията провеждат протест пред Центъра, в който искат спиране на заповедите, ограничават достъпа им до настанените, както и да им се позволи да носят храна и медикаменти на бежанците. Те изразиха желание за прекратяване на насилието срещу тях, включително расистки нападения, и за възможността да излизат или да бъдат „освободени“ от Центъра. Протестиращите уточниха, че в момента в Бусманци има 26 души и поискаха по-лесен достъп до тях.
Георги Спасов, член на организацията, сподели пред репортерите, че чужденците са лишени от достъп до смарт телефони, което затруднява комуникацията им с роднини и адвокати. Той добави, че посещенията в Центъра са ограничени до два дни седмично за два часа.
„Един от хората, за които се застъпваме, е Абдулрахман ал-Халиди от Саудитска Арабия. Считаем, че той трябва да бъде освободен, тъй като Центърът за него представлява затвор“, каза той и уточни, че ал-Халиди вече е настанен там трета година.
Според Галина Лалчева, член на правозащитната организация, случаят с ал-Халиди е пример за транснационална репресия. Тя отбеляза, че у нас миграционното задържане е станало равно на наказателно, а мигрантите се третират като виновни, докато не бъде доказано обратното.
БТА напомня, че през април тази година Върховният административен съд (ВАС) потвърди решение на Административен съд – София (АССГ) по случая на саудитския гражданин Абдулрахман ал-Халиди. На 9 януари АССГ реши да отмени отказа на Държавна агенция за бежанците да предостави статут на бежанец и хуманитарен статус на ал-Халиди. Според съда казусът трябва да се върне на агенцията за ново произнасяне, като следва да се вземат предвид мотивите на съда и доказателствата, представени от кандидата.
По повод случая има и становище на Българския хелзинкски комитет.