Според американските медии „Ню Йорк таймс“ и „Вашингтон пост“, през последните два месеца от мандата си президентът на САЩ Джо Байдън е дал зелена светлина на Украйна да атакува с американски ракети с дълъг обсег целите дълбоко в Русия. Това представлява значителна промяна в американската политика.
Британският вестник „Гардиън“ уточнява, че информацията, която още не е официално потвърдена от Белия дом, е била разпространена по време на брифинг с представители на споменатите медии и международните агенции Ройтерс и Асошиейтед прес. Източниците не разкриват имената на американските лица, предоставили новината. Тази информация идва в навечерието на хилядния ден от началото на руската инвазия в Украйна, който ще бъде отбелязан утре и на спешна сесия в Европейския парламент в Брюксел.
За първи път Байдън разрешава на украинските сили да използват ракетите ATACMS (Армейска тактическа ракетна система), съобщава „Вашингтон пост“, добавяйки, че употребата на тези американски оръжия за атаки в Русия ще бъде „ограничена“.
Според коментар на експерта от „Карнеги“ Майкъл Кофман, коментиращ ситуацията в „Вашингтон пост“, решението, „ако е вярно“, е реакция на „изненадващата“ (според американски източници) транспортиране на севернокорейски войници в руските сили за бой действия срещу Украйна. Това означава важен завой в американската стратегия, след като около 10 000 севернокорейци са били изпратени в Русия, за да помогнат на руските войски да си възвърнат териториите, загубени през август от украинските сили.
Прехвърлянето на хиляди севернокорейци до фронта е променило нагласите на Байдън, отбелязва „Уолстрийт джърнъл“.
По време на това президентството на САЩ, републиканецът Доналд Тръмп, който ще поеме поста от демократа Байдън след два месеца, е изразил намерение да сложи край на конфликта в Украйна, без да уточни как ще го направи.
Според Джъстин Портър от „Вашингтон пост“, администрацията на Байдън е загрижена, че към руската армия може да се присъединят нови войници от севернокорейските специални части. Чиновник от САЩ споделя, че този ход на Вашингтон е част от опитите да се предотврати изпращането на още войници от Пхенян в Русия. Същият представител заявява, че на Ким Чен-ун трябва да му стане ясно, че е направил „скъпо струваща“ грешка.
Според друг американски представител, цитиран от „Вашингтон пост“, разрешението за използването на АТАКМС ракетите „ще има много конкретен и ограничен ефект“ на бойното поле, с цел да се минимизрат опасенията от ескалация на конфликта.
„Това ще предостави оперативни предимства на Украйна, позволявайки й да задържи завзетата територия в Курска област и да компенсира предимствата, които руските сили получават благодарение на подкрепленията от Северна Корея в конкретната бойна област“, счита експертът на „Карнеги“ Кофман.
Ракетите ATACMS ще бъдат използвани от украинската армия за първи път именно в Курска област, посочва „Ню Йорк таймс“. Позицията на Байдън два месеца преди да предаде властта на Тръмп, който заяви желание да ограничи помощта за Украйна, е предизвикала разногласия сред съветниците му, твърди „Ню Йорк таймс“.
Според същия вестник, Байдън е започнал да облекчава ограниченията върху използването на американските оръжия в руска територия, след като Русия е започнала трансгранична офанзива през май, насочена към Харков, вторият по величина град в Украйна.
С цел да помогне на Украйна да защити този град, американският президент е разрешил използването на високоустойчива артилерийска ракетна система ХАЙМАРС (HIMARS) с обсег около 80 километра (50 мили) срещу руските сили, съобщава „Ню Йорк таймс“. Обаче, тогава Байдън е отказал да допусне украинските сили да ползват ракетите АТАКМС, които разполагат с много по-дълъг обсег за защита на Харков.
Британският вестник „Гардиън“ добавя, че украинският президент Володимир Зеленски мълчаливо е потвърдил, че Байдън е дал разрешение за ракетите АТАКМС, заявявайки, че „всяко доказателство за промяна в политиката (на САЩ) ще се появи на бойното поле, ако и когато ракетите бъдат използвани“.
Друго британско издание – „Индипендънт“, акцентира на предупреждението от Москва, че ще възприеме разрешението за използване на американски ракети от украинската армия като „ескалация“ на конфликта. Вестникът припомня, че украинският президент Зеленики вече месеци наред настоява за такова разрешение, като има поддръжници както в Републиканската, така и в Демократическата партия на САЩ.
Според „Гардиън“, макар някои американски представители да са скептични относно факта, че разрешаването на дълговременни удари ще промени общия ход на войната, решението би могло да подсили позицията на Украйна в момент, когато руската армия завзема територии, а също така евентуално да постави Киев в по-добра позиция за преговори, „когато и ако има такива преговори за прекратяване на огъня“.
Това решение, взето от Вашингтон, отговаря на дългогодишното искане на украинския президент да може да използва американски оръжия за атаки по военни цели, разположени далеч от границата, особено по летищата, от които руската авиация извършва бомбардировки над Украйна, което потвърдил и френският вестник „Монд“.