правителство
Снимка: БТА

Това което вълнува българите почти месец след поредните извънредни парламентарни избори е дали най-накрая ПП–ДБ и ГЕРБ-СДС ще изяснят позициите си и ще постигнат разбирателство за избор на председател на парламента, за поста на министър-председателя и за съставяне на правителство.

В последните няколко дни наблюдавахме смекчаване на позициите и на двете страни. Докато след изборите, ГЕРБ, като партията победител, излезе с планове за еднолично управление с премиер Бойко Борисов и министри-кадри на ГЕРБ, а ПП–ДБ бяха категорични, че няма да подкрепят нищо такова и обявиха какви ли не изисквания, сега изборните страсти явно са утихнали и се прокрадва надежда за сформиране на кабинет.

В събота, председателят на ДСБ ген. Атанас Атанасов призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да започнат разговори, за да се потърси решение на политическата криза:

„Политиката се прави, когато хората от политическите сили се срещат, говорят, дебатират, разговарят и намират решения. И за това аз искам да използвам вашия ефир – Господин Борисов, ми чакаме ви вече три седмици. Хайде другата седмица, ако сте мъж и сте държавник, заповядайте да седнем на масата в парламента и да развържем всички възли. Иначе буксуваме. И парламентарната република буксува… Минаха три седмици от изборите и до днес няма среща между първия и втория. Това е единственият начин да се разреши политическата криза, а именно да се договорим първата и втората политическа сила и за парламента, и за мнозинство, изобщо“, заяви Атанас Атанасов.

Днес депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева по време брифинг на партията заяви следното:

„Взехме решение, че ще има лидерски преговори, които ще се проведат, само ако са за формиране на управляващо мнозинство и за редовно правителство. И само ако тези преговори поставят държавните над тяснопартийните интереси“, каза тя.

Малко по-късно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че среща няма да има.

„Не предвиждам срещи. Лидерът на ПП е казал, че Борисов го е страх от лидерски дебат и в същото изречение казва, че той не желае да управлява с ГЕРБ“, категоричен бе Борисов.

Интересно е поведението на ГЕРБ, които по време на предизборната кампания и след изборите задружно защитаваха Делян Пеевски и ДПС-Ново начало. След като нито една от останалите партии в 51-то Народно събрание не пожела дори да обмисли като възможност разговори със санкционирания по Магнитски медиен магнат и дори настояха за кордон около партията му, ГЕРБ смениха позицията си. Доказателство за това е прекалената изнервеност на Пеевски, която започна да личи все повече в изказванията му:

„Господин Радев, знам много за вас и истината ще излезе. Вие няма да бъдете спасителя“, заплаши Пеевски президента Румен Радев.

Това е нещо недопустимо от политик към държавен глава. Пеевски дори провокира словесен сблъсък между него и съпредседателят на ПП Кирил Петков в парламентарната зала.

Всичко това навеждаше на мисълта, че може би Борисов се е отказал от зловредното си партньорство с лидера на ДПС-Ново начало и да направи завой за да се състави  правителство.

Истината е, че за Борисов ще бъде личен политически провал, ако за осми път не успее да състави правителство и отново се окаже не само в личностна, но и в партийна, и в политическа изолация.

Над страната предстоят три спешни и основни задачи за решаване – влизането ни в Шенген и еврозоната, и получаването на финансирането от Плана за възстановяване и устойчивост. Това, че има дупка в бюджета са политически инсинуации и спекулации. Но ако успеем да изпълним и трите важни за страната ни задачи, рязко ще бъде подобрена и политическата, и икономическата ситуация в страната.

Това са причините, заради които и ГЕРБ, и ПП–ДБ имат пряк политически интерес да загърбят различията си и да съставят някаква форма на съвместно управление, за да преведат страната през един и сложен, и важен период на  общоевропейска нестабилност.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук