Местни жители в Сардиния се бунтуват срещу плановете за изграждане на източници на възобновяема енергия на острова

В Сардиния наскоро се извърши саботаж на болтове на вятърна турбина, като актът отразява неприязънта към плановете за изграждане на възобновяеми енергийни източници, информира Франс прес.

Климатът на италианския остров, известен със своите ветрове и слънчеви дни, създава отлични условия за добив на вятърна и слънчева енергия, но тревогата у някои местни жители поражда все по-голям интерес от страна на инвеститори.

Според Марта Баталя, ръководител на природозащитната организация „Легамбиенте“ в Сардиния, „проектите за възобновяема енергия са нежелани, а вандалските действия имат за цел да плаши политическите лидери“. Тя добавя, че „възобновяемите източници предизвикват страх у хората и развалят природните гледки, което води до загуба на националната ни идентичност“.

Тези съпротивителни движения не се ограничават единствено до Сардиния, а обхващат и други европейски държави, включително Великобритания и Франция.

Баталя подчертава, че „славният ландшафт на Сардиния вече е повлиян от климатичните промени“.

Според Италианския институт за проучвания и опазване на околната среда (ISPRA), Сардиния е областта в Италия с най-високи емисии на парникови газове на глава от населението.

Много противници на зелената енергия твърдят, че големите компании замислят изграждане на инсталации, които ще произвеждат значително повече електрическа енергия, отколкото Сардиния всъщност се нуждае, като св surplus ще бъде изпратен в други части на Италия. За тези намерения се предвижда откриването на електрически коридор до 2028 година, свързващ острова с континенталната част.

Излишната енергия също така може да бъде използвана за производство на водород, който да бъде внедрен в индустрии, където намаляването на въглеродните емисии е особено трудно.

В момента Сардиния разполага с максимален производствен капацитет от 2,78 гигавата, който трябва да нарасне с 6,2 гигавата до 2030 г., за да отговори на целите, зададени от Европейския съюз в борбата с климатичните изменения.

Италианският оператор на електрическата мрежа „Терна“ съобщава, че е получил 804 искания за свързване на възобновяема енергия, общо равняващи се на 54 гигавата производствен капацитет, но само 0,4 гигавата от тях са получили одобрение.

За да изпълни целите на ЕС до 2030 г., максималният производствен капацитет в Сардиния трябва да нараства с 1 гигават годишно. В момента обаче темпото е едва 0,2 гигавата, според италианската асоциация „Елетричита футура“, която се занимава със слънчева енергия. Постигането на тези цели изглежда непосилно без изграждане на значителни фотоволтаични паркове и вятърни станции.

Въпреки поставените срокове от Брюксел, регионалният президент на Сардиния, който е с особен статус, представи проект за регламент на възобновяемите източници, според който „голяма част от площите на острова не са подходящи“ за изграждане на енергийни съоръжения.

Специалисти твърдят, че тази регулация може да се интерпретира като забрана за строителство на 99% от територията на острова. Независимо от това, протестите срещу изграждането им продължават.

Сардиния не е единственият италиански регион, в който значително се е увеличил броят на исканията за строителни разрешителни, като защитниците на околната среда критикуват местните медии за недостатъчна обективност относно възобновяемите източници на енергия.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук