През текущата учебна година функционират 396 български неделни училища по света, а аз имам надежда, че следващата година неделното училище в Сингапур ще бъде 400-то. Това заяви пред представителите на българската общност в Сингапур министърът на образованието и науката Галин Цоков. Той участва в делегацията, водена от президента Румен Радев, на посещение в Сингапур.
Българската общност изложи пред него предизвикателствата, с които се сблъсква, включително отсъствието на посолство. Нашите сънародници търсеха информация как България може да подкрепи българските общности зад граница и дали е възможно да се осигури финансова помощ за откриването на българско неделно училище в Сингапур. По непотвърдена информация, там живеят около 400 български граждани, споделиха сънародниците по време на разговора с президента.
Това, че темата за неделното училище в Сингапур е сред най-актуалните за вас, демонстрира вашата преданост към България и българската култура, подчерта министър Цоков. Поради това е необходимо да регистрирате организация с културно-образователна мисия според сингапурските закони, след което ще можете да кандидатствате за национална програма, свързана с българския език и култура извън страната. Минималният брой деца, нужни за финансиране, е десет, обясни той.
След откритие на неделно училище в Сингапур, вашите деца ще бъдат обучавани по две образователни системи – сингапурската и българската, което ще предостави значителна възможност за влияние и развитие на българската образователна система, добави Галин Цоков.
Министърът разясни и други национални програми, които биха могли да бъдат изгодни. Има опция за по-дългосрочно финансиране при условие, че в неделното училище са записани поне 20 деца. Също така, се предлагат безплатни учебници, каза министърът.
Имаме намерение да предложим споразумение в сферата на образованието и науката между България и Сингапур. Планираме организирането на форум през 2025 година, на който ще присъстват университети от двете страни, добави Цоков.
„Сингапур е в челната класация на PISA, докато България за съжаление не е на същото ниво и за нас е от голямо значение да разберем как сингапурската образователна система постига тези успехи“, коментира министърът.