В последните две седмици криптопазарите буквално се взривиха. На следващия ден след победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, биткойнът започна своя стремителен ръст, достигайки на 22 ноември почти неосъществими 100 000 долара. Същевременно и останалите криптовалути покачиха цената си, а общата пазарна капитализация бързо премина 3,2 трилиона долара и продължава да расте.
Въпреки бързия растеж, експертите от индустрията започнаха да задават важни въпроси относно бъдещето и динамиката на случващото се. На първо място сред тях е: доколко дълго ще продължи това поскъпване, дали е обосновано или е плод на спекулации и не се ли оформя поредният финансов балон, който в един момент ще се спука.
„Ефектът Тръмп“ след значителната му победа на изборите в САЩ се усети в много сектори на икономиката, но само в криптоиндустрията посоката остава само нагоре. Бившият президент активно насърчава този растеж, като например бързо назначи Илон Мъск, виден поддръжник на криптосектора, за шеф на новосъздадената Комисия по правителствена ефективност. Самата компания на Мъск по-рано придоби платформа за крипто-търговия.
Обективният анализ показва, че криптосекторът се надява Тръмп да се върне към обещанията си за „криптопрезидент“ и с помощта на конгреса, контролирани от републиканците, да прокара нова, по-либерална регулация на сектора, отбелязва Ройтерс. Една от възможностите в тази посока е по-широкото интегриране на криптоактивите в ежедневието и направата им реална алтернатива на традиционната валута.
Сред очакваните мерки от новата администрация са изпълнителни заповеди, които ще позволят на криптокомпаниите достъп до банкови услуги и назначаване на поддръжници на криптоиндустрията на ключови постове. Най-актуално е назначаването на шеф на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), която в момента ръководи опонента на криптоиндустрията Гари Генслър. Поддръжниците му признават, че скоро може да загуби позицията си.
„Имахме администратор, който умираше от негативност към крипто сектора и сега се надяваме новата администрация да отстрани пречките“, отбелязва Майк Билши, главен изпълнителен директор на институционалната платформа „БитГоу“ (BitGo), който през юли организира събитие за набиране на средства за кампанията на Тръмп. „Смятам, че избирателите в САЩ ясно посочиха какво искат“, допълва той, цитиран от Ройтерс.
Назначаването на прокрипто активисти на важни позиции може да се случи бързо след встъпването на Тръмп в длъжност през януари, но промените в регулациите може да отнемат месеци и дори години, за да преминат през всички инстанции, посочва Асошиейтед прес. Бъдещият президент също така обеща да учреди Съвет за развитие на крипто иноваците, без обаче да поясни как ще функционира и кои ще бъдат участниците в него. „Всеки във Вашингтон се пита кой ще заеме ключовите постове в финансовите агенции“, отбелязва Кейра Калвърт от „Койнбейs“ (Coinbase). „Това е особено важно както за компании като нашата, така и за стартиращи бизнеси.”
Биткойнът започна своето възстановяване далеч преди да очевидно стана ясно, че Тръмп се завръща в Белия дом. Още от началото на годината, с въвеждането на борсово-търгуваните фондове (ETFs), базирани на криптовалути, биткойнът стана все по-достъпен за инвеститори.
През последните седмици обаче вниманието на криптопазарите все повече се концентрира върху въпроса не дали, а кога биткойнът ще прескочи психологическата граница от 100 000 долара, съобщава Блумбърг. „Купувачите буквално притискат продавачите“, споделя анализаторът Тони Сикамор. „Не съм сигурен, че пазарът ще остане стабилен, след като стигне и премине тази граница, но търсенето в момента изглежда нелимитирано“. което поражда съмнения за образуването на финансов балон.
В сряда „МайкроСтратеджи“ (MicroStrategy), водещият публично търгуван корпоративен собственик на биткойни, обяви, че удвоява плановете си за продажба на конвертируеми облигации до 2,6 милиарда долара, за да осигури средства за нови покупки на криптовалути. Преди малко известната софтуерна компания вече се е утвърдила като „хранилище“ за биткойни с активи на стойност над 31 милиарда долара.
Десетина американски борсово-търгувани фонда, инвестиращи в биткойни, привлече 5,8 милиарда долара само за две седмици след изборите, сочат данни на Блумбърг. С това общите им активи достигнаха рекордните 100 милиарда долара.
Според Керълайн Морън, съосновател на „Орбит маркетс“ (Orbit Markets), предоставяща ликвидност за криптодеривати, 100 000 долара за биткойн представлява „важна психологическа бариера“, която обаче може да бъде преодоляна дори и при увеличаваща се волатилност на пазара.
Дали криптосекторът ще преживее действителен нов ренесанс или ще се окаже, че просто надува балон, готов за спукване, ще зависи в значителна степен от това дали Тръмп ще изпълни ангажимента си, даден през юли по време на конференция от индустрията – да въведе стратегически резерв на дигиталната валута в Америка. Изначално амбициозната цел сега изглежда напълно постижима, коментират ръководители от сектора, цитирани от Ройтерс. „Това напълно би легитимирало криптоактивите“, казва Маршал Биърд, главен изпълнителен директор на криптоборсата „Джемини“, чиито основатели са сред дарителите за кампанията на Тръмп.
Как точно ще се развива криптопазарът, ще стане ясно след няколко месеца, когато новата администрация влезе в длъжност и предприеме първите си действия. Дотогава представите за настоящата ситуация в криптосектора остават в домейна на спекулациите.