Заключителната пленарна сесия на СОР29 е насрочена за днес в 20:00 часа местно време.
По-рано през деня, след 19:00 часа местно време, бяха представени седем проекта за решения, предложени от председателя на СОР. Два от тях касаят Зеления климатичен фонд, основан през 2010 г. – доклад и препоръки. В тях се акцентира на постигнатите резултати от фонда, които наброяват 15,9 млрд. долара в подкрепа на 296 проекта и програми за адаптация и смекчаване на последиците в 133 развиващи се страни. В документа се посочва, че страните искат от борда на фонда да улесни достъпа до финансиране, ускорявайки времевите рамки на различните процедури и продължавайки да търси начини за подобряване на услугите си за географски различните региони.
Сред предложенията от председателя на СОР29 е решение относно половото равенство и климатичните промени. В текста се подчертава, че страните „признават, че климатичните промени могат да имат различно въздействие върху мъжете и жените поради историческите и настоящи неравенства, а тези разлики могат да бъдат по-очевидни в развиващите се страни, местните общности и коренните народи“. Освен това се отбелязва: „Признавайки, че климатичните промени са глобален проблем, страните трябва да действат, като спазват задълженията си по отношение на човешките права, правото на здравеопазване, правата на коренното население, местните общности, мигрантите, децата, нуждаещите се и уязвимите групи, правото на развитие, както и равенството между половете и овластяването на жените“.
Проектът съдържа и текст, в който се подчертава необходимостта от „пълноценно и равноправно участие и лидерство на жените във всички аспекти на процеса по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата, както и в разработването на климатични политики и действия на национално и местно ниво, което е жизненоважно за постигането на дългосрочните климатични цели“.
Първоначалният вариант на документа беше остро критикуван от Европейския съюз и германската министърка на външните работи Аналена Бербок.
Още два проектодокумента съдържат технически предложения относно пазара на въглеродните емисии.
До 19:00 часа местно време, нито едно от предложените документи не засяга дългоочакваните нови ангажименти за климатично финансиране.
Представители на най-слабо развитите и малки островни държави, недоволни от предложенията, напуснаха преговорната зала.
„Събрахме се тук, за да преговаряме, но излязохме от залата, защото нямаме усещането, че гласовете ни се чуват“, сподели министърът на околната среда на Колумбия Сусана Мухамад.
Среди експертите започват да се изразяват опасения относно това дали ще бъде осигурен необходимият кворум за вземане на решения на климатичната конференция.
Според процедурните правила на РКООНИК, е необходимо две трети от страните да бъдат на място, за да се вземат решения (130 от 195 страни по Парижкото споразумение или 132 от 198 по Рамковата конвенция).
Рискът е, че дори и да има желание за продължаване на преговорите, много делегации вече започват да се прибират и в крайна сметка може да останат твърде малко делегати, за да се сформира необходимия кворум, според анализ на специализирания сайт „Карбън брийф“ (Carbon Brief).
Според медиите, ако в Баку не се стигне до кворум, преговорите ще бъдат замразени и ще се премине към „СОР-бис“. Подобна ситуация вече се е случвала на СОР6 в Хага през 2000 г., който приключва през следващото лято в Бон на „СОР6-бис“.