Блинкън ще свидетелства пред Конгреса на САЩ във връзка с изтеглянето на американските сили от Афганистан, съобщиха представители на американския законодателен орган

Държавният секретар на САЩ, Антъни Блинкън, е приел да се яви публично пред комисия на Камарата на представителите относно оттеглянето на американските войски от Афганистан през 2021 г., съобщава Ройтерс, позовавайки се на членове на ръководената от републиканците комисия.

Председателят на Комисията по външни работи в Камарата на представителите, Майкъл Маккол, заяви, че Блинкън е обещал да участва в публично изслушване на 11 декември, за да разгледа разследването на комисията относно събитието от преди три години.

През последните месеци, комисията и Държавният департамент водят спорове относно присъствието на Блинкън. През септември републиканците в комисията гласуваха за препоръка Блинкън да бъде задържан за неуважение към Конгреса, тъй като не е спазил призовка.

Според Държавния департамент, на комисията е предоставена значителна информация, като Блинкън е говорил пред Конгреса относно Афганистан повече от 14 пъти, а департаментът е предоставил близо 20 000 страници документални материали, сред които и транскрибирани интервюта и бележки от брифинги на високо ниво.

На 8 септември Маккол публикува доклад от разследването на републиканците относно хаотичното изтегляне от Афганистан, в който обвинява администрацията на президента демократ Джо Байдън за неуспехите, свързани с евакуацията на американски граждани.

Темата стана силно политизирана преди предстоящите президентски избори на 5 ноември. Доналд Тръмп получи критики за заснемането на предизборно видео в Националното гробище в Арлингтън, Вирджиния, където участва в церемония в памет на жертвите на евакуацията, отбелязва Ройтерс.

Тръмп също така се опитваше да прехвърли отговорността за изтеглянето върху вицепрезидента Камала Харис, която беше основният му противник на последните президентски избори.

Демократите подчертават, че част от отговорността за хаотичния завършек на войната – по-малко от седем месеца след началото на мандата на Байдън – трябва да се търси и в действията на Тръмп, който стартира процеса на изтегляне чрез споразумение с талибаните през 2020 г.

Ситуацията може да стане още по-политизирана след евентуалното завръщане на Тръмп в Белия дом на 20 януари, като през предизборната си кампания той споменаваше уволнението на отговорните за изтеглянето от Афганистан, отбелязва Ройтерс.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук