В последните месеци усилено се заговори, че БСП обслужва чужди партии. Обвиненията за връзки с Делян Пеевски нашумяха от изказване на Татяна Дончева – лидерката на „Движение 21“, което участва в коалицията на БСП, пише в свой анализ „Свободна Европа„. Дончева каза пред БНР, че е поставила пред ръководството на БСП изискването „хора, известни със зависимостите си към Делян Пеевски, да не присъстват в изборните листи“. По думите ѝ това не е било спазено. Като зависими от Пеевски Дончева сочи Драгмир Стойнев и Кирил Добрев.
Междувременно партия МИР напусна коалицията на БСП, а в публикация във Фейсбук лидерът ѝ Симеон Славчев каза, че една от причините е изборът за водачи на листи на „хора в пряка зависимост от Пеевски“.
Бившият лидер на партията, Корнелия Нинова, която беше отстранена от поста председател, също заговори за зависимости:
“Предупреждавах, че БСП ще бъде превзета и ще я превърнат в търговска марка и в търговия за постове и за пари. Всеки ден виждаме доказателства за това в парламента“, заяви социалистката.
Близкият до Нинова социалист Георги Свиленски, който също беше изключен от партията, каза, че ръководството на БСП е в зависимост от Пеевски и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Известно време обществото се отнасяше скептично към тези твърдения понеже те са обясними за бивш лидер и близките до него, изгубили доверието на партията. Но при започването на 51-я парламент започнаха все повече да личат доказателства.
БСП твърде упорито отказаха да се откажат от собствената си кандидатура, удобно прикривайки се зад експертизата на Наталия Киселова, която без съмнение разбира от право много повече от уролога Силви Кирилов, но не успя да поучи никаква подкрепа (при гласуванията събираше около 50 гласа).
Освен това, вместо да подходят държавнически и отговорно, БСП се опитаха да протакат създалото се положение с пореден кръг от консултации между партиите за избор на председател на НС, от който нямаше абсолютно никакъв смисъл и не постигнаха нищо.
Днес, след като политическите аргументи бяха изчерпани и на финалната права останаха двамата събрали най-много гласове – Рая Назарян и Силви Кирилов, играта на БСП стана все по-трудна, понеже вече трябваше директно или индиректно да изберат дали да подкрепят кандидатурата на ГЕРБ (и Пеевски) или да отидат в другия лагер, където са останалите политически сили.
Депутатите от „Демократична България“ например, решиха да улеснят процедурата, просто като не участват в нея и излязоха от залата, за да намлят кворума. Така тежестта за избор на председател падна върху БСП, които вече нямаше как да мимикрират политически и трябваше да изберат какво да направят. Вместо обаче, да последват примера на ДБ и да отпушат процеса, те останаха в зала и гласуваха „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“.
С тези си действия, те индиректно помогнаха на Рая Назарян и още веднъж удължиха парламентарната криза. Работата на парламента не потръгна, и заради това, няма как да бъде приет бюджетът за следващата година, от който се очакват увеличения на минималната работна заплата, на пенсиите, на възнагражденията на учители, полицаи и много др.
По този въпрос след заседанието се изказа и депутатът от ИТН Станислав Балабанов. Според него, много хора оправдано наричали БСП „Ново начало“.
„Оказаха се в ръцете на такъв като Делян Пеевски, тежко зависими“, обвини той социалистите, които се въздържаха при гласуването.
Приключвайки така този политически цикъл, излиза, че след свалянето на Корнелия Нинова БСП наистина е преминала в нов политически лагер – този на статуквото – на Борисов и Пеевски. И това може да се смята за новата политическа реалност.
Още актуални коментари – четете тук