Според Славил Димитров – диригент и директор на Симфониета – Шумен, един от основополагаещите моменти в развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година. Той уточнява, че до тогава в града е съществувал симфоничен оркестър, но след тази година той официално придобива държавен и професионален статус.
„70 години са значима годишнина, но не бива да забравяме, че оркестърът е съществувал и преди 1954 година. Виждаме това одържавяване като важно стъпало в контекста на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, тъй като през тази епоха много други оркестри и театри в България също получават държавен статус“, добави Димитров.
Димитров си припомни, че програмата на първия концерт на новообявения симфоничен оркестър в Шумен е била доста обширна. Концертът се е състоял в бившето кино „Георги Димитров“, а диригент е бил Васил Стефанов, с участието на солист Панчо Владигеров.
„Днес вечерта се опитахме да повторим, макар и частично, програмата от 1954 година. Шуменци ще имат възможност да усетят атмосферата от този период и да чуят произведения от Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3“, каза диригентът.
Славил Димитров спомена, че солистът на концерта, цигуларят Тодор Николаев, е израснал в Шумен и неговите родители са живели там. Той често е бил солист на концерти на Симфониета Шумен и е свързан със съдбата на оркестъра. Пианистката, проф. Милена Моллова, също е активна в културния живот на града, като не само изпълнител, но и участник в камерни състави. „Тя работи много с млади пианисти и притежава силно чувство за принадлежност към нашия град. Не е нужно повече представяне“, добави Димитров.
Диригентът подчерта, че желае оркестърът да бъде в центъра на музикалния живот. „Трябва да представяме на нашите настоящи и бъдещи слушатели качествени произведения, музика, която да звучи и да бъде харесвана. Надявам се, че музиката, която ще звучи, ще бъде оценена“, заяви той.
Димитров съобщи, че програмата на Симфониета Шумен от януари следващата година ще бъде разнообразна и ще акцентира на класическата музика с ново звучене. „Планираме участие на известни солисти, а също така и нови имена, които се надявам да останат в културния живот на България. Много хора започват кариерата си именно от нашия град, включително и моята“, добави Славил Димитров.
Той обяви, че на 9 май ще се проведе изпълнение на Симфония № 9 на Бетовен, свързана с годишнината от края на Втората световна война. „За първи път ще организираме събитие с название „Големият хор на България“, в което ще вземат участие 10 смесени хора от цялата страна. Концертът ще бъде повторен в НДК на 11 май“, допълни Димитров.
Планираме да стартираме музикалните дни „Оттука започва България“, които ще включват четири концерта – в летния театър, в Патлейна, в Плиска и на Шуменската крепост. Всеки концерт ще бъде с различно музикално направление – симфоничен рок, фолклор, поп, джаз и класическа музика“, сподели диригентът.
„С гордост обявявам, че откритият концерт на тези музикални дни ще бъде на Гротескна сюита „Бай Ганьо“, написана от нашия съгражданин Веселин Стоянов“, добави Димитров, уточнявайки, че събитието ще се проведе в началото на юни и ще включва лекция и театрално представление. „Актьорът, с когото ще работим, ще остане в тайна, но мога да кажа, че е една от най-големите звезди в България“, увери Славил Димитров.
Както БТА съобщи, тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“ ще се отбележи 70-годишнината от одържавяването на оркестъра, с участие на пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев, под диригентството на Славил Димитров.
Спомняме си, че дългогодишният диригент на оркестъра Калина Василева каза за БТА, че одържавяването е важен етап в историята и утвърдването на симфоничния оркестър в Шумен, п Achieve е било дългоочаквано и постигнато след години усилия от местната общност и власт.
Както БТА информира, цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки на концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерт под наслов „Майстори на пианото II“, а диригентът беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета Шумен изнесе концерт в къщата музей „Панчо Владигеров“ на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.