Според проведено проучване, две трети (66%) от румънците смятат, че потребителите могат да допринесат за по-чиста околна среда; близо 45% от тях считат, че отказът от отоплителни системи на газ не е правилно решение, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Данните, предоставени от платформата despre-energie.ro, създадена от компаниите E.ON и Delgaz Grid, показват, че повече от половината от респондентите (55%) са на мнение, че трябва да се предприемат значителни мерки за съкращаване на замърсяването и подкрепят целите на Европейския съюз за отказ от изкопаемите горива, включително природния газ, в полза на масовата електрификация на транспорта, сградите, индустрията и потреблението за домакинствата.
Същевременно, 43% от румънците считат, че нямат достатъчно информация, за да вземат решение по въпроса и смятат, че е необходимо да се проведе информационна кампания, която да разясни целите и мерките за преход към зелената енергия.
Освен това, 66% от интервюираните са на мнение, че потребителите играят важна роля за опазване на околната среда, а почти 24% се надяват на понижаване на цените на енергията в бъдеще, благодарение на напредъка в областта на възобновяемите източници на енергия.
На въпроса как оценяват решението на европейските организации относно постепенното премахване на газовите отоплителни системи, 45% смятат, че това е невярно решение, имайки предвид наличието на значителни находища на газ в Румъния и факта, че отоплителните системи, използващи това гориво, са основният източник на топлина в страната. От друга страна, 36% одобряват отказа от газовите системи, тъй като те замърсяват и ресурсите на природен газ са ограничени.
Според проучването, само 18% от респондентите смятат, че са добре информирани за развитието и решенията в енергийния сектор през последните години. Повечето (55%) от анкетираните отчитат, че са „донякъде“ информирани, а 28% споделят, че се чувстват малко или изобщо не са информирани.
Когато става въпрос за източниците на информация относно енергийния сектор, две трети от румънците получават информация основно от печатни медии, 13% – от интернет страниците на доставчици на енергия и природен газ, 11% – от специализирани онлайн платформи, а 10% – от официалните сайтове на правителствените органи в сферата на енергетиката.
Няколко румънци (39%) подчертават, че властите трябва да поемат основната роля за информиране на потребителите на природен газ и електричество относно енергийния пазар, докато 15% смятат, че това е задължение на компаниите от сектора, 3% посочват, че медийната индустрия трябва да играе тази роля, а 40% вярват, че това е общо задължение на всички участници.
Социологическото проучване е извършено от Sondaje Marketing Relatii Publice SRL за платформата despre-energie.ro, проект на E.ON и Delgaz Grid, между 26 август и 11 септември 2024 г. с извадка от 1004 онлайн потребители и статия на грешка от +/-3%.
Платформата despre-energie.ro, която стартира през 2020 г. с подкрепата на E.ON и Delgaz Grid, цели да бъде един от основните източници на информация за потребителите на електрическа енергия и газ, предоставяйки ясни и достъпни обяснения относно събитията на енергийния пазар.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА, съгласно договора за сътрудничество между агенциите)