Днес в столичния квартал „Христо Ботев“, район „Слатина“, беше открит Хъб за ранно детско развитие „Христо Ботев“, който е предназначен за 50 деца. Откритето беше на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева и заместник-министъра на образованието и науката Наталия Митева.
Центърът е реализиран в рамките на проекта „Модел за интегрирано развитие на образованието и грижата за деца в ранна възраст в София“, финансиран от Европейския икономически район, и е с бенефициенти Столичната община и Фондация „Здраве и социално развитие“. Целта на центъра е да подкрепи децата в ранна възраст и техните родители, а Бачева подчерта, че услугите за развиване на социални умения и консултации с психолози и социални работници ще бъдат безплатни, насочени основно към деца от ромската общност. Центърът разполага с 50 места, а също така е предвиден и хранителен пункт за детска млечна кухня за най-малките. Бачева изрази надежда, че подобни инициативи са от полза за децата от уязвимите общности.
Заместник-министър Наталия Митева подчерта, че в министерството на образованието е особено важно да се подкрепят подобни проекти. Тя уточни, че с общи усилия е създаден този хъб за ранно детско развитие и добави, че специална дирекция в министерството охранява програмата „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Европейския икономически район. В резултат на програмата, повече от 3500 деца до 6-годишна възраст са включени в 32 хъба в десет общини в България, информира Митева.
Тя напомни и за тригодишната програма, предназначена за изграждане на съвременни условия за ранно детско развитие и грижа, с бюджет от 93,8 милиона лева, която цели създаването на 25 нови детски градини и ясла в десет населени места. Тази програма е продължение на предходна, която също е имала значителен финансов ресурс.
По линия на оперативната програма „Образование“ се реализира и проектът „Силен старт“, по който над 75 хиляди родители и деца в детски заведения получават подкрепа за образователни дейности. Проектът ще продължи пет години с обща стойност от 105 милиона лева и ще включи 1500 градини и училища, които предлагат предучилищни групи и специални програми за деца с особени нужди.
Заместник-министър Наталия Митева заключи, че с обединените усилия на различни институции можем да създадем условия и услуги, които да осигурят на всяко българско семейство достъп до качествени услуги и подкрепа, за да могат децата да имат шанса за пълноценен и щастлив живот, независимо от обстоятелствата, при които са израсли.