Египет очаква 290 000 тона пшеница от Румъния, Украйна и България на фона на сътресения на глобалния зърнен пазар

Египет успява да се справи с глобалните вълнения на зърнения пазар, за да осигури пшеница, според информация на в. „Ал Ахрам“.

Статията се основава на прогнозите за намаляване на руския добив на пшеница до 83 милиона тона през 2024 г., в сравнение с 92,8 милиона тона за 2023 г. и рекордните 104,2 милиона тона през 2022 г., заради неблагоприятните метеорологични условия. Като основен износител на тази стратегическа култура, намалението на руския износ ще има влияние върху глобалната цена и инфлацията в държави като Египет, които са големи потребители. В допълнение, се предвижда намаляване на квотите за руски износ до две трети от началото на 2025 г., съобщава Ройтерс.

Спадът в износа на Русия не би оказал незабавно или краткосрочно влияние върху египетския пазар, заявява вицепрезидентът на Зърнената камара към египетската Индустриална федерация Хюсеин Булди в интервю за „Ал Ахрам“. Той подчертава, че запасите са достатъчни, за да задоволят вътрешното търсене и да поддържат стабилни цените на брашното.

Министърът на снабдяването и вътрешната търговия Шериф Фарук наскоро обяви, че са сключени договори с три държави за доставка на общо 290 000 тона пшеница през декември: 120 000 тона от Румъния, 120 000 тона от Украйна и 50 000 тона от България.

Очакваното намаление в производството на руска пшеница от 92 милиона на 83 милиона тона се равнява на по-малко от десет милиона тона, посочва преподавателят по водни ресурси в Селскостопанския факултет на Каирския университет Надер Нурелдийн. Според него това количество вероятно няма да повлияе на износа, тъй като вътрешното потребление на Русия възлиза на между 25 и 30 милиона тона.

Други причини, поради които руските фермери се отказват от отглеждането на пшеница, включват войната с Украйна, което води до повишаване на цените на застраховките за доставки в следствие на по-високия риск, обяснява Нурелдийн.

Експертът по логистика Емад ал Саеи отбелязва, че ако санкциите срещу Русия намалят цените на руската пшеница, Москва може да започне продажби извън международните борси на конкурентни цени. Развиващите се нации, които са ключови вносители на зърно, като Египет, Алжир и Ирак, биха могли да се възползват от такава ситуация и да купят пшеница директно от Русия на по-ниски от средните цени.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук