Сърбия желае да увеличи доставките на газ от Русия съгласно ново споразумение, според сръбския вицепремиер Александър Вулин

Сърбия желае да увеличи количеството газ, което получава от Русия, в рамките на ново споразумение, по което страните в момента водят преговори, заяви сръбският вицепремиер Александър Вулин пред журналисти по време на Веронския евразийски икономически форум в Обединените арабски емирства, предаде ТАСС.

„Искаме повишение (на доставките)“, коментира Вулин, отговаряйки на въпрос относно очакваните количества руски газ по новото споразумение.

Досегашният договор за доставки на руски газ изтича през март догодина. Сърбия значително зависи от Русия за своите газови доставки, въпреки усилията си да разнообрази източниците на енергия, отбелязва Ройтерс.

Вулин подчерта, че зимата тази година вече е увеличила доставките на газ от Русия за Сърбия. „След това ще имаме ново споразумение и смятам, че няма да възникнат проблеми“, добави вицепремиерът.

Той допълни, че Сърбия очаква споразумението да бъде подписано в близо бъдеще и че условията ще бъдат много изгодни.

„Да, ще подпишем ново споразумение скоро, и условията са наистина отлични,“ подчерта проруският вицепремиер на Сърбия.

През ноември министърът без портфейл Ненад Попович обяви, че Сърбия планира да подпише ново споразумение за газ с Русия през пролетта на 2025 г. при същите условия.

Газпром започна да доставя газ на Сърбия по нов маршрут на 1 януари 2021 г., транспортирайки газ от Русия през морския газопровод „Турски поток“ и през Турция, след което поступва в Сърбия чрез България.

Според Федералната митническа служба на Русия, през 2021 г. Сърбия е закупила 2,551 млрд. кубически метра руски газ.

Сърбия не изключва възможността за проблеми с плащанията на доставките на руски газ след въвеждането на американските санкции срещу Газпромбанк, но власти в Белград обсъждат ситуацията с Газпром.

Вицепремиерът добави, че Сърбия не е въвела санкции срещу Русия.

„Това е политика и позиция на президента (Александър) Вучич,“ подчерта Вулин.

Сърбия, която е кандидат за ЕС, отказва да се присъедини към западните санкции срещу Русия, наложени след нахлуването в Украйна, въпреки че осъди агресията на Русия.

Вулин добави, че Сърбия проявява интерес към изследване на възможностите, които предлага групата БРИКС.

„БРИКС става по-силен, отколкото беше преди. Тази група демонстрира мощ, и ние искаме да разберем какво ново предлага БРИКС и как можем да се възползваме,” каза той.

Групата БРИКС първоначално включваше Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, но от началото на годината се разшири и с Иран, Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет и Етиопия.

Вулин отбеляза, че не е сигурен в желанието на ЕС да приеме Сърбия. Според него влизането на Сърбия в съюза би изисквало изпълнението на редица условия.

„Например, ЕС иска от Сърбия да признае т.нар. Косово. Ние няма да го направим. ЕС изисква въвеждане на санкции срещу Русия. Не искам да го правя,” уточни той.

Сърбия не признава независимостта на Косово, обявена през 2008 година.

От друга страна, както подчерта Вулин, БРИКС не поставя условия за присъединяване на нови държави към групата.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук