Цените на храните по света са на най-високите си нива от над година, повишението им се очаква да продължи

Цените на храните на глобалния пазар достигнаха 19-месечен максимум през ноември, с предвиждания за допълнително поскъпване на определени хранителни стоки, съобщават Си Ен Би Си и Ройтерс, позовавайки се на анализатори на пазара.

Индексът на цените на храните на ФАО на ООН е нараснал до 127,5 пункта през ноември, в сравнение с коригираните 126,9 пункта през октомври.

В същото време ФАО направи малко корекция на прогнозата си за глобалното производство на зърнени култури през 2024 г., като я намали до 2,841 милиарда тона от предишната 2,848 милиарда тона, според информация от петък на Ройтерс.

Ценовият индекс на ФАО, който следи цените на пет основни групи храни – зърнени култури, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, бележи ръст, предимно заради рязкото увеличаване на цените на растителните масла.

През първите десет месеца на годината цените на растителните масла нараснаха с 24%, водени от повишенията в цените на палмово, соево, слънчогледово и рапично масло. Следват ги млечните продукти, които са поскъпнали с 17% от началото на годината, задвижвани от цените на сиренето и маслото. Цената на месото е нараснала с 10% за същия период, добавя Си Ен Би Си.

В контекста на ценовото движение, цените на зърнените култури, най-вече пшеница и ориз, спаднаха с 4,5%, докато захарта поевтиня с почти 5% на годишна основа (през октомври). Анализаторите смятат, че предлагането, оказвано от различни фактори като метеорологични условия и транспортни трудности, е основният двигател на тези изменения.

Палмово и подобни масла

Очаква се цените на растителните масла да продължат да растат и през следващата година, като палмовото масло е в централна роля, поради нарастващото търсене, което се сблъсква с ограничения в предлагането, коментира Чън Кан Вей, брокер в StoneX.

Климатичният феномен „Ел Ниньо“ оказа негативно влияние върху палмовите плантации в Индонезия, който е най-големият производител на палмово масло, осигурявайки над половината от световното предлагане, според доклад на Бе Ем И (BMI), изследователско звено на „Фич солюшънс“ (Fitch Solutions), цитиран от Си Ен Би Си.

Според Индонезийската асоциация за палмово масло (IPOA) местното производство през първите осем месеца на 2024 г. е намаляло с почти 5% в сравнение с предходния годишен период.

„Тази ситуация се усложнява от намерението на Индонезия да увеличи употребата на палмово масло за производство на биодизел, което допълнително ограничава доставките“, каза Чън и прогнозира, че и другите растителни масла, като рапичното, също могат да поскъпнат заради сходни предизвикателства с предлагането.

Говеждо месо

Цените на говеждото месо се повишиха поради сушата в южната част на САЩ, която значително е намалила броя на животните, твърди Стивън Никълсън, агробизнес стратегі в „Рабобанк“ (Rabobank).

Отглеждането на говеда е зависимо от валежите, необходими за производството на храна за стадата, и е силно уязвимо от сушата. При суша, производителите често са принудени да купуват допълнителни фуражи или да намалят стадата, което води до по-високи разходи.

САЩ са водещият производител на говеждо месо и сред най-големите износители на света.

Фючърсите на едър рогат добитък на Чикагската търговска борса се увеличиха с 16% до 2,59 долара за паунд (0,4536 кг) от началото на годината, сочат данни на „ФактСет“ (FactSet). Говедата, предназначени за хранене, представляват млади телета, готови за угояване.

„Рабобанк“ и Съветът за развитие на селското стопанство и градинарството (AHDB) на Великобритания прогнозират, че общото намаление в световното производство на говеждо месо ще поддържа цените високи през 2025 г.

„Забележимото свиване на стадата в четирите най-големи държави производители на говеждо месо в света ще доведе до първите глобални намаления на доставките след пандемията от COVID-19“, предупреждават анализаторите в скорошен доклад.

Кафе и какао

Пазарите на захар, кафе и какао са обект на повишена ценова нестабилност в сравнение с други стоки, заяви експертът по стоки от Бе Ем И Матю Бегин.

Докато цените на кафето и какаото не са отразени в индекса на ФАО, те се сблъскват с „най-голям риск“ при ценовите колебания, добави Бегин. Неблагоприятните метеорологични условия в основния производител на кафе Бразилия водят до положителни настроения на пазара, гласи докладът на Бе Ем И.

Фючърсите на кафето на Междуконтиненталната борса в Лондон (ICE) са се увеличили почти с 70% от началото на годината, достигайки цена от 3,18 долара за паунд.

Що се отнася до какаото, тревогите относно проливните дъждове и ниското качество на зърната в Кот д‘Ивоар, най-големият производител, оказват натиск върху цените. Нарастващите метеорологични проблеми и заболявания затрудняват производството в Западна Африка, който представлява около 70% от световното предлагане.

Въпреки лекото снижаване на цените от рекордните нива, фючърсите на какао все още остават на високи стойности, търгувайки се на 9425 долара за метричен тон на Междуконтиненталната борса на САЩ.

„Вероятността цените отново да се повишат в следващите 2-3 месеца е високa“, заявиха анализатори от американската банка „Сити“ (Citi), предвиждайки цените на какаото да достигнат 10 000 долара за тон в рамките на следващите три месеца.

Плодове и зеленчуци

Секторът на плодовете и зеленчуците ще бъде „значително засегнат“ от политиките на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, твърди Брадли Рикард, професор по икономика на храните и селското стопанство в Училището по приложна икономика и управление на Университета „Корнел“.

„Това може да стане още по-сложно, ако други политики на Тръмп влияят на наличието на селскостопанска работна ръка в САЩ“, добави той.

Тръмп наскоро обяви, че ще наложи допълнителни 10% мита върху стоки от Китай и 25% данъци за Канада и Мексико.

Според последните данни от Министерството на земеделието на САЩ, през 2022 г. Мексико е покривало 69% от вноса на зеленчуци и 51% от вноса на пресни плодове в САЩ.

Мексико е ключов доставчик на редица продукти за САЩ, включително авокадо, домати, малини, чушки и ягоди, сочат данни от Университета в Калифорния, Дейвис.

„Хранителните стоки, които ще понесат най-голямо поскъпване, са тези, които не се произвеждат в страната“, добавя Рикард.

С навлизането си в длъжност през януари, новоизбраният президент може да предизвика „обновена търговска война“ с Китай, което би могло да е пагубно за аграрната търговия, заяви Джоузеф Глабър, старши изследовател в Изследователски институт за хранителна политика, базиран във Вашингтон (IFPRI), добавяйки че цените на соята, пилешкото и месото могат да бъдат нестабилни при евентуални ответни мерки от страна на Китай.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук