Според Националния инвестиционен план за водоснабдяване и канализация, изискваните средства за сектора варират между 12 и 14 милиарда лева. Тези суми са поетапно предвидени в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), а нашето убеждение е, че това финансиране трябва да продолжи, за да осигури надеждно водоснабдяване за всички граждани на България. Това заяви служебният министър Виолета Коритарова по време на изслушването в парламента относно проблемите с безводието и мерките, които правителството предприема за разрешаването на водната криза в краткосрочен и дългосрочен аспект. Искането за изслушване беше внесено от Костадин Костадинов и група народни представители от „Възраждане“, а участие взеха служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, както и министри и заместник-министри от съответните ресори.
В рамките на Плана за възстановяване и устойчивост до юни 2026 г. се планира изпълнението на проект-програма за създаване, довършване и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, включително пречиствателни станции за отпадъчни води. Проектът обхваща агломерации с между 5 000 и 10 000 еквивалент жители и ще включва инвестиции в ВиК инфраструктура в 10 агломерации в страната, поясни министър Коритарова.
Министърът напомни, че Приложение 3 към Закона за държавния бюджет предлага инвестиционната програма за общински проекти, която се реализира успешно. Тя съобщи, че продължава подписването на споразумения с кметовете за финансиране на проекти свързани със строителство, ремонт и реконструкция на системи за водоснабдяване и канализация, които са публична общинска собственост. От близо 2900 проекта за 265 общини за 2024 г., 258 общини са се възползвали от възможностите на програмата и ще получат 800 милиона за обновяване на ВиК мрежата, добави Коритарова.
Тя отново апелира кметовете да поставят на първо място своите проекти и при възможност да коригират списъка в приложение 3 за следващата година, тъй като инвестициите, направени в публичната ВиК инфраструктура, няма да бъдат отразени в цената на водата. Освен това тя подчерта, че е от съществено значение да се следи логиката на строителния процес – първо да се обнови подземната инфраструктура, а след това да се извършват благоустройствени дейности на улиците.
Според последните данни на Националния статистически институт, публикувани през август, през 2022 г. 2,78% от населението в страната е било с режим на водоснабдяване поради недостиг на вода (засушаване), което е предимно сезонен феномен. Най-силно засегнати са областите Ловеч (24,9%), Търговище (19%), Благоевград (14,8%) и Перник (12,9%). Общата дължина на водопроводната мрежа, управлявана от ВиК, е 77 525 километра. През 2022 г. е подадена вода в количество 857 млн. м3, което представлява ръст от 1,4% спрямо 2021 година. Общата водна консумация (фактурирана и нефактурирана) през 2022 г. е 43% от подадената вода, а останалата част – 57% са загуби (при транспорта на водата, нерегламентирано потребление, неточности в измерванията и др.). Загубите при транспорта на водата (реални загуби) през 2022 г. се оценяват на 49% от подадената вода.
През август в изпълнение на разпоредените мерки от служебния министър-председател Димитър Главчев за справяне с безводието в страната, в МРРБ се проведе среща между отговорните за темата министри, където беше посочено, че основните причини за недостиг на питейна вода са сериозното засушаване и покачването на температурите. Други фактори за безводието включват загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в различни населени места, както и загубите при напояване по остарелите системи. Беше сформирана работна група от експерти от всички ресорни министерства, която да предложи краткосрочни и дългосрочни мерки в рамките на националната стратегия за решаване на проблема с водоснабдяването и напояването на селскостопанските култури.
Също през август министър Коритарова посочи в възможните решения на проблема за краткосрочен период, управляван от служебния кабинет, проучване и изграждане на нови водоизточници за резервно водоснабдяване, с цел подпомагане на системите за водоснабдяване на съседни населени места, които да се активират при необходимост. Основно внимание трябва да се отдели на строителството на язовири, уточни министърът. Други предложени мерки включват реконструкция и подготовка на резервни водоизточници за бързо пускане в експлоатация при нужда, рехабилитация на напорни резервоари и водовземни съоръжения, а също така модернизация на довеждащи водопроводи. Министърът подчерта, че през периоди на значително засушаване местната власт трябва да ограничи употребата на питейна вода за ненужни цели. Тя също така акцентира, че на този етап най-бързият начин за решаване на проблема е чрез Инвестиционната програма за общински проекти, която предвижда рехабилитация и изграждане на ВиК инфраструктура в съответните населени места. Визията на Министерството е глобално разрешаване на проблема, включително построяването на нови водоизточници, като язовири на територията на страната, обясни министърът. Коритарова завърши с коментара, че една от основните задачи на следващия ресорен министър трябва да бъде изготвянето на дългосрочна стратегия за справяне с тези проблеми.
(следва)