Събитието беше организирано от посолството на Република България в Турция в партньорство с Държавния културен институт на Министерството на външните работи на България.
„Петя на моята Петя“ носи заглавието на разказа на превърналата се в легенда поетеса Петя Дубарова. Заснет е през 2021 година в Бургас. Режисьор е Александър Косев, сценарият е на Нели Димитрова и Валентина Ангелова. Оператор е Иван Вацов, а музиката е дело на композитора Георги Стрезов.
Продуцент на филма е Николай Урумов.
В престижния сайт за ревюта на филми IMDB „Петя на моята Петя“ е с рейтинг 7.3 от максималните 10.
В центъра на историята на филма са две момичета от различни поколения – Петя Дубарова (Алиса Атанасова) и Петя Монова (Александра Костова) – едната мъдра и митична, а другата – дръзка и модерна.
Двете момичета са обединени от желанието си да живеят по свои собствени правила и да бъдат такива, каквито са избрали, противопоставяйки се на системата, която цели да превърне младежите в „консервни кутии без етикети“.
Отвъд дързостта на младата Петя Монева, сюжетът осъществява вълнуваща среща назад във времето с митичния образ на „златното дете на българската поезия“ Петя Дубарева, оставила ярка следа със своя младежки устрем и непримиримост спрямо несправедливостта по онова време.
„Петя на моята Петя“ е съвременна история, свързваща бъдещето с миналото. Филмът засяга темите за образованието и неговата роля в живота на подрастващите, като не подминава тръпката от първата любов и нуждата от приятели по пътя към постигане на един по-добър свят.
В ролите участват актьори като Юлиан Вергов и Орлин Павлов.
За превъплъщението си в образа на „съвременната“ Петя актрисата Александра Костова получава награда за главна женска роля от международното жури на фестивала „Златна роза“ 2021 г., а Албена Павлова е удостоена с приза за изключително постижение в пълнометражното кино за превъплъщението си в Петя Дубарова.
След снощната прожекция зрителите в кино „Бююлю Фенер“ в Анкара участваха в дискусия с продуцента на филма Николай Урумов, а събитието бе модерирано от проф. д-р Хюсеин Мевсим, преподавател в Катедрата по български език и литература в Анкарския университет.
През последните години Делегацията на Европейския съюз в Турция организира Дните на киното на ЕС за правата на човека, привличайки любители на филмите в декември. Събитието включва участието на дипломатическите представителства на страните членки на ЕС и техните национални културни институции, според информация от Делегацията на ЕС в Турция.