Процесите на легализиране в българската икономика се движат бавно и делът на неформалната икономика остава значителен. Това е основният извод от анализ, извършен от Асоциацията на индустриалния капитал в България, който разглежда неформалната икономика както в страната, така и на ниво Европейския съюз, измерен чрез композитния индекс „Икономика на светло“ (КИИС) и подиндекса „Заетост на светло“, публикуван днес в БТА.
Днес се проведе първото публично заседание на Обществения съвет „Икономика на светло“.
Основните области с проблеми са: непълно отчитане на произведената продукция и проблеми със събираемостта на ДДС; осигуряване на истинска конкуренция при обществените поръчки; работа с договори, които не отразяват реалното заплащане; издаване на касови бележки при предоставяне на услуги; работа без официални договори.
За 2023 г. композитният индекс „Икономика на светло“ е 78,00, докато през 2022 г. той беше 78,58. Подиндексът „Заетост на светло“ за 2023 г. е 82,24, а през 2022 г. е бил 81,69. Този подиндекс, представляващ специфична част от актуализирания КИИС, анализира неформалните практики на трудовия пазар в страната.
През 2021 г. композитният индекс „Икономика на светло“ бе 78,40, а подиндексът „Заетост на светло“ – 82,08.