С бюджета за 2025 година и се залага бомба и дългова спирала по подобие на Гърция. По-добре е този бюджет да не бъде приеман и да се чака редовно правителство.
Това коментира в интервю за ДЕБАТИ.БГ икономистът Владислав Панев.
Той обясни, че със заложените високи разходи трябва да се търсят съответните приходи, което е свързано с промени в данъчното облагане.
„По-добре е този бюджет да бъде изхвърлен през прозореца и да се чака редовно правителство. Винаги, когато нямаме ясно парламентарно мнозинство, се приемат закони последните няколко месеца, които надуват, в случая – с милиарди, разходите“, каза той.
По думите му служебното правителство не носи отговорност и предложеният бюджет са просто счетоводни сметки за това какви биха били разходите на базата на решенията на парламента.
„Г-н Главчев, който не носи отговорност пред никого, чисто счетоводно смята какви биха били бюджетните разходи на база решенията на парламента, плюс, очевидно – увеличава заплатите на държавната администрация. И оттам като се получи числото 46% от БВП, вади 3% бюджетен дефицит и получава 43% приходи, които трябва да бъдат осигурени отнякъде“, обясни Владислав Панев, като допълни, че това поставя въпроса откъде ще дойдат приходите.
„Защото това е ръст на приходите с около 20 млрд. лв., както и на разходите, спрямо тази година. И се получава какво? Амнистия на капитали – пише се едно число 4-5 млрд., които ще бъдат събрани оттам, което означава да бъдат амнистирани над 20 млрд. лв., които да бъдат обложени. Това е пълен абсурд, съответно няма да бъде изпълнено. Но на тях това не им е голяма драма, тъй като е важното какво ще рапортуваме като приет бюджет пред Еврокомисията за влизането ни в еврозоната, а не след това какво ще е реалното изпълнение на бюджета. Измисля се данък “природни богатства” и цял сектор скача, тъй като това се прави в последния момент и променя коренно данъчното облагане на минния сектор, беше измислен данък, който не се въведе – за банките, и съответно част от партиите продължиха с популизма си и заявиха, че тези данъци са много хубави, тъй като трябва да защитят разходите. Други партии казаха: “3% дефицит не е важен, може и да е повече, така че дайте да надуем още разходите – да увеличим още заплати, да отпуснем още капиталови разходи”… и се получава една страхотна бомба, не просто за това дали ще влезем в еврозоната или не, а разширяването на дефицита означава една дългова спирала, която е точно по подобие на Гърция преди 15-20 години“, обясни икономистът.
Цялото интервю с Владислав Панев четете утре.