Космическият телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“ е забелязал млада галактика от началния етап на формирането на Вселената, което ще даде възможност на астрономите да придобият представа как вероятно е изглеждал Млечният път в ранната си възраст, предадоха Ройтерс и ДПА.

Галактиката е наречена Firefly Sparkle.

Учените са на мнение, че галактиката датира от времето, когато Вселената е била на около пет процента от сегашната си възраст, около 600 милиона години след Големия взрив, поставил началото на космоса. Масата й се равнява на приблизително 10 милиона звезди с размерите на Слънцето, а съседи са й и две други сравнително малки галактики. Състои се от десет гъсто разположени звездни купове – осем в централната ѝ част и два по протежение на ръкава. Основната видима част се простира на около 1000 светлинни години. Това е мерна единица за разстоянието, което светлината изминава за една година – 9,5 трилиона км, отбелязва Ройтерс.

Смята се, че галактиката Firefly Sparkle се е формирала между 100 млн. и 400 млн. години преди наблюдаваната от „Джеймс Уеб“ еволюция.

„Млечният път е започнал да се образува много рано в историята на Вселената, вероятно по същото време, по което се е формирала и Firefly Sparkle“, казва астрономът Ламия Моула от колежа „Уелсли“ в Масачузетс и Центъра по астрономия, космически науки и астрофизика в Бангладеш. Тя е съавтор на изследването, публикувано в списание „Нейчър“.

„Наблюдението ни дава възможност да видим как са изглеждали галактики като нашия Млечен път в своето детство. Използвайки симулации и статистически методи, установихме, че масата на Firefly Sparkle съответства на тази, която очакваме за предшественик на Млечния път в толкова ранен период. Тогава галактиката е била около 10 000 пъти по-малка от сегашния Млечен път, което е типично за галактиките в онзи период“, добавя Моула.

Firefly Sparkle се намира на около 6500 светлинни години от по-близката до нея галактика и и на около 42 000 светлинни години от другата. И трите биха се вместили точно в днешния Млечен път, който е около 100 000 светлинни години, отбелязва Ройтерс.

„Млечният път е продължил да расте и да се развива в продължение на милиарди години чрез сливания с други галактики и продължително образуване на звезди, докато виждаме Firefly Sparkle в начален й етап на формиране“, каза астрономът и съавтор на изследването Артейк Айър, стипендиант на НАСА по програма „Хъбъл“ в Колумбийския университет в Ню Йорк.

„Настоящата теория и симулации предлагат няколко възможни механизма за това как звездите се формират от газ в екстремните условия на ранната Вселена. Нашият анализ предполага, че тези галактики могат да се изградят чрез образуване на масивни звездни купове в области с много голямо налягане и плътност, които след това се сливат или нарастват заедно с течение на времето“, добави Айър.

Звездни купове имат леко различни цветове, което показва, че не всички са се образували едновременно. Например по-горещите, по-млади звезди изглеждат по-сини, докато по-старите звезди са по-червени.

„Джеймс Уеб“ има капацитет да види галактики, датиращи от първите няколкостотин милиона години след Големия взрив преди около 13,8 милиарда години, отбелязва Ройтерс.

Firefly Sparkle е една от най-ранните известни досега галактики с малка маса, наблюдавана с помощта т.нар. гравитационна леща.

„В това изследване галактическият куп на преден план увеличава светлината от Firefly Sparkle около 16-26 пъти, което прави възможно да се видят детайли, които иначе биха били твърде далечни, за да да бъдат наблюдавани“, казва Айър, цитиран от Ройтерс.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук