Потреблението на електроенергия от бита е по-голямо от предвиденото, каза служебният министър Владимир Малинов

Потреблението на електрическа енергия в домакинствата е над прогнозите, установени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период, на който е предвидено да влезе в сила от 1 юли тази година. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по Българската национална телевизия (БНТ). Той уточни, че увеличеното потребление трябва да бъде компенсирано, което е една от причините за предложеното увеличение на цените на електрическата енергия от следващата година, споменато в доклад на КЕВР.

В настоящото ценово решение на КЕВР е посочена прогноза за цената на електрическата енергия, която в момента значително надвишава текущите стойности, добави Малинов.

Българските домакинства ще продължат да плащат значително по-ниски цени в сравнение с тези на свободния пазар, увери министърът. Той също така увери, че няма да се въвежда режим на тока и потребителите могат да бъдат спокойни. Допълни, че софиянци също могат да бъдат спокойни, тъй като „Булгаргаз“ няма да прекрати доставките на природен газ за „Топлофикация София“. Въпреки това, според думите на Малинов, е необходимо да се предприемат стъпки за оздравяване на дружеството.

Министерството на енергетиката работи активно, за да осигури стабилност на пазара, подчерта министърът.

След въвеждането на т.нар. свободен пазар, не се очаква рязко покачване на цените за домакинствата, каза Малинов. Пълната либерализация е предвидено да бъде реализирана от 1 януари 2026 г., а преди това ще последва шестмесечен период, в който потребителите ще се адаптират, добави той.

Министерството на енергетиката не е одобрявало данъка върху подземните ресурси, изтъкна министърът. Според него, това би оказало негативно влияние на инвестициите в сектора. Промените в предложението за Закона за държавния бюджет бяха подкрепени от по-голямата част от организациите, свързани с различни видове природни ресурси, уточни министърът. Очевидно, приходът в бюджета ще бъде по-малък – около 140-150 милиона лева от еднократната такса, но това е балансирано предложение, посочи той.

БТА напомня, че в петък служебното правителство внесе в парламента проекта за държавния бюджет за 2025 година, както и бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук