Музеят на занаятите в Троян е спечелил пет проекта с обща сума от 192 784 лева, обяви на пресконференция директорката на институцията, Елеонора Авджиева.
Два от проектите ще бъдат финансирани чрез национални програми за култура, а останалите три ще получат средства от сесията на Министерство на културата, насочена към движимото културно наследство, музеите и галериите.
Всички проекти са подготвени от екипа на музея.
Първият проект, на стойност 14 900 лв., по програма „Културно наследство“, цели дигитализация на три основни музейни структури: интериора на грънчарска работилница, интериора на дървостругарска работилница и хромел, присъединен към грънчарската работилница. Чрез модерна техника, те ще бъдат показани по иновативен начин, като към цифровото представяне ще се добави и образователно съдържание.
С финансиране от 14 989 лв. по програмата „Създаване” на НФ „Култура“, компонент „Визуални изкуства”, ще се проучат, каталогизират и представят в изложба проекти на монументалното изкуство, създадено в региона между 1944 и 2000 година.
Тази тема досега не е била предмет на задълбочено изследване. Проектът ще позволи проучване и запазване на над 40 монументални творби, включително пана, керамика и мозайки, които сега са под заплаха от унищожаване.
Музеят на занаятите ще реализира три проекта с финансиране от Министерството на културата.
Проект на стойност 47 772 лв. ще подобри климатичните условия в експозиционните зали на галерия „Серякова къща”, чрез закупуване на осем хипервенторни климатика. Консултация с реставратор ще предхожда инсталацията, уточни Авджиева.
Друг проект, за 41 220 лв., ще обнови пространството за временни изложби в музея, включително изработка и монтаж на витрини с осветление и необходимия реквизит. Освен това, ще бъде закупен монитор със сензорен екран за представяне на дигитална информация, свързана с темата на изложбите.
Тази обновена зона ще улесни представянето на мобилни и временни експозиции, правейки я по-достъпна за специалисти и посетители.
Последният проект, на стойност 73 303 лв., е насочен към създаване на виртуална реалност, която да повиши атрактивността на постоянната експозиция. Известният архитектурно-етнографски макет, представящ част от Троянската занаятчийска улица, ще бъде обновен с нови технологии.
Макетът, изработен през 1967 г., показва 20 работилници на популярни занаяти в региона по време на Възраждането.
Тази година музеят, съвместно с Общината на Троян, планира два инвестиционни проекта – за климатизация на основната сграда и за реставрация на родната къща на социолога Иван Хаджийски, добави Авджиева.
И двата проекта вече са преминали съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и сега предстои да се търсят финансиране.