Проучване сочи, че 80 000 сирийци работят в Германия в области, в които има недостиг на кадри

Възможното принудително връщане на сирийски бежанци в родината им може да доведе до отрицателни ефекти върху германската икономика и да усложни ситуацията в сектори, където вече съществува недостиг на работници, предаде ДПА, позовавайки се на ново публикувано изследване.

Към момента около 80 000 сирийци заемат позиции, където се наблюдава недостиг на трудови ресурси, включително автомобилни механики, лекари, зъболекари и специалисти в сферата на отоплителна и охладителна техника, се твърди в анализ на Германския икономически институт в Кьолн.

В автомобилната индустрия повече от 4000 души работят като механики, а почти 70% от вакантните позиции са недостъпни за квалифицирани специалисти, посочва докладът.

Приблизително 5300 сирийци са наети като лекари в Германия. Ако се завърнат в Сирия, това ще утежни проблема с недостига на квалифицирани кадри и ще създаде предизвикателства пред здравната система, установява проучването.

„Сирийските кадри играят съществена роля за германския трудов пазар. Техният принос е значителен за смекчаване на положението около недостиг на работна сила в страната,“ коментира икономистът и автор на изследването Фабиан Земзара.

Земзара призовава политиците да осигурят възможност на сирийците да останат в страната и подчертава, че приносът на сирийските специалисти често бива пренебрегван.

Според данни от Федералната агенция по заетостта в Германия, между юни 2023 г. и май 2024 г. са наети малко над 213 500 души от сирийски произход, което допринася за приходите в германската социална система, включително за подкрепа на пенсионерите.

От цяло наетите, 86 000 са нает на помощни позиции, докато 127 000 работят по квалифицирани длъжности, изискващи професионално обучение или завършено висше образование. Около 155 000 души са безработни и могат да бъдат назначени незабавно, посочва изследването.

Това изследване е на фона на призиви от ръководители на профсъюзи и бизнеса към германското правителство да осигури оставането на сирийските работници след свалянето на режима на Башар Асад. По-рано беше публикувано изследване, което предполага, че напускането на сирийските работници ще задълбочи проблемите пред работодателите в търсенето на подходящи кадри.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук