Димитър Главчев, служебният министър-председател, призовава Народното събрание да предостави специален мандат на служебното правителство, за да може да подписва Споразумение за сътрудничество в сферата на сигурността с Украйна. Това е свързано с предвидената дългосрочна рамка от 10 години, спазвайки принципите на парламентарното управление и в съответствие с Конституцията и практиката на Конституционния съд. Информацията беше разпространена от правителствената информационна служба, като добавиха, че премиерът е изпратил писмо до всички парламентарни групи чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
В писмото си премиерът посочва, че споразумението не попада под Виенската конвенция за правото на договорите (1969) и предполага политически ангажименти, основани на решения на Народното събрание. От 27-те държави членки на Европейския съюз, единствено шест – Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария, не са подписали подобно споразумение.
Също така, в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е изложена общата компетентност на Министерския съвет да управлява и изпълнява вътрешната и външната политика на страната.
Съгласно Решение № 20 от 23 декември 1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г., служебното правителство в рамките на общата компетентност, предоставена на Министерския съвет, има право да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика. Конституционните съдии в мотивите на решението стигат до извода, че при установено „парламентарно управление“ в България (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), основен елемент на което е необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, фактът, че служебното правителство е назначено от президента, предполага, че неговите функции са ограничени, посочва прессъобщението.
Много от страните в НАТО и Европейския съюз имат споразумения за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна, коментира началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в отговор на въпрос от журналист за споразумението между България и Украйна.
Работата по споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна продължава от доста време и правителството активно се занимае с него още преди Срещата на върха на НАТО във Вашингтон, САЩ, през юли, поясни адмирал Ефтимов. Той добави, че в него няма нищо ново за Българската армия, което да изисква решаване на нови извънредни задачи.