Медици от Националната кардиологична болница изразяват тревогата си от преструктуриране на лечебното заведение, предстои среща с ръководството

Медицински специалисти от Националната кардиологична болница (НКБ) изразяват своето безпокойство относно промени в структурата на лечебното заведение. Техните опасения са изразени в отворено писмо, адресирано до президента, премиера, служебния министър на здравеопазването, НЗОК и медиите.

„В момента се наблюдава опит за бързо и ефективно унищожаване на Националната кардиологична болница посредством тайно преструктуриране от новоизбрания Съвет на директорите“, се посочва в писмото. Новият Съвет бе избран през юли 2024 година.

„През последните няколко седмици е имало опити да се вземат решения, които не са публични, а с привидно задкулисни мотиви, без консултации с медицинския екип, и които не водят до полза за пациентите, а само допринасят за административния хаос, в който НКБ се намира от встъпването на новия Съвет“, добавят те. Писмото подчертава, че на базата на решенията на Съвета и новия Правилник за дейността на болницата се планират сериозни структурни промени без предоставяне на аргументи за тях.

Според новата структура, болницата ще разполага с две кардиологични клиники, без ясна причина за това разделяне и без уточнения относно сътрудничеството между тях. Според лекарите, това ще доведе до объркване сред персонала и трудности в диагностиката и лечението на пациентите. Според тях, създаването на две кардиологични клиники няма да увеличи капацитета на леглата, поради недостиг на медицински сестри. Две нови структури – Клиника по съдова хирургия и Клиника по ангиология, бяха създадени, но без информация как ще си взаимодействат и с какъв персонал ще работят.

В новата структура също се включва Отделение по детска кардиохирургия, което ще разполага с пет легла, но не е осигурен екип за тях, нито сътрудничество с Клиниката по детска кардиология, която към момента се грижи за всички деца с кардио-съдови проблеми.

Обявените промени в структурата на болницата не са били оценявани за влиянието им, нито е направен опит за консултации с персонала, подчертават в писмото. Причината за назначаването на Съвета на директорите през юли 2024 г. беше лошото финансово състояние на заведенито и целта за неговото възстановяване. Въпреки функционирането на новия Съвет, финансовите резултати не са се подобрили, качеството на грижите за пациентите не е нараснало, а забележимо е намаляването на медицински и административен персонал. Медиците настояват за спешно разглеждане на ситуацията, отмяна на предложеното преструктуриране и смяна на Съвета на директорите.

Писмото е подписано от над 200 медици и медицински специалисти, работещи в НКБ. Професор Борислав Георгиев, началник на Клиниката по кардиология, потвърди автентичността на писмото пред БТА.

Директорът на НКБ, д-р Красимир Джинсов, заяви за БТА, че инициативата за преструктуриране на болницата идва от Съвета на директорите с цел подобрение на финансовото състояние и оптимизиране на легловата база. „Предложение за преструктуриране е направено, но то още е в процес на обсъждане и болницата продължава да функционира нормално“, обясни той. Процесът по преструктуриране е сложен и предстояло да се изяснят много детайли, след което ще се премине към действия. Според него, предложението за преорганизиране ще бъде обсъдено с целия персонал на болницата и след одобрение от съответните министерства ще започне реализирането на новата структура. Целта е да се привлекат нови медицински екипи, които да помогнат в справянето с кадровата криза, добави д-р Джинсов, пояснявайки, че размерът на пенсиониращите се анестезиолози е минимален.

На 9 януари 2025 г. Съветът на директорите ще проведе среща с ръководителите на различни отдели, за да обсъдят оптимизацията на медицинските услуги в болницата. „Стремим се към диалог, тъй като според съвременния мениджмънт работата в екип е основата на добрите резултати“, добави той. НКБ е уникална институция и задължението ни е да укрепим болницата, за да осигурим по-добри перспективи за нашите пациенти с кардио-съдови заболявания. Целта е да запазим съществуващите екипи, а за свободните легла да привлечем нови специалисти и да разширим обхвата на работата на лечебното заведение. В най-негативен случай, ако не успеем, нищо няма да се промени, а в най-добър случай, ще можем да предоставим услуги с високо качество на пациентите“, добави д-р Джинсов. Той изрази високо уважение към колегите в болницата и заяви, че амбицията на новото ръководство е да развива медицина с качества, надминаващи средноевропейското ниво и да осигури позитивна работна атмосфера. „Успяхме да защитим пред Министерството на здравеопазването четири проекта на стойност над 10 млн. лв., които ще осигурят нова апаратура“, завърши д-р Красимир Джинсов.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук