Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село

Велико Търново стана дом на първия частен музей, посветен на изкуството и порцелана, открит в Ново село от художниците Даниела и Владимир Овчарови.

В този очарователен музей, създаден в дома им, посетителите могат да видят множество произведения на изкуството, както техни, така и на артисти от различни краища на света, освен антикварни мебели, килими, дървени фигурки, кукли и бронзови съдове. Входът е безплатен, но предварителната заявка е препоръчителна, за да се осигури присъствие на домакините. Музеят е трудно да се пропусне, тъй като е в централната част на селото и отличителната му фасада е украсена с ярки цветове и идеи. Вътрешността на дома предлага уют и много места, изпълнени с магия и интересни находки.

Даниела и Владимир са прекарали 28 години в САЩ, където редовно участвали в арт фестивали и по време на пътуванията си проучвали музеите, забележителностите и антикварни магазини, от които събирали уникални предмети. Част от находките продължават да вдъхновяват техните творчески проекти, докато други осигуряват радост на тези, които се наслаждават на тях, разказаха те за БТА.

Като колекционери на антики, Овчарови натрупали значителна колекция през последните 15 години, след като много от по-ранните им находки вече са изгубени или подарени на децата им.

Даниела сподели, че е имала желание да създаде малка колекция, организирана като музей, за да позволи на местни жители да се запознаят с предметите, докато семейството им наскоро се е установило в селото. Тя желае да представи интересната история на порцелана.

Порцеланът с китайски произход е известен от много време и е внесен в Европа от Марко Поло в началото на 13-ти век, разказа Овчарова. Пет века по-късно, опитвайки се да произведат злато, алхимиците случайно открили и първия европейски порцелан, който е официално регистриран в Германия през 1708 г., макар и в същото време и във Франция. Според Даниела, различията между немския, френския и английския порцелан са видими в състава и атмосферния вид на материалите. В колекцията на Овчарови доминира немският порцелан, отличаващ се със стъклен вид и сивкав оттенък.

Изначално, порцелановите фигурки биват украсени с по-ярки и контрастни цветове, обясни Даниела. По-старите произведения обикновено нямат маркировки, затова се разпознават по тегло и уникалност на дизайна. С течение на времето, украсите стават по-пастелни и разнообразни. Понякога, за да бъде определен произхода на определен артикул, се налагат сложни разследвания, шегува се тя. Някои компании фалират, докато други придобиват бизнеса им, а понякога дори се крадат методи и дизайни. При първоначалното изпичане на порцеланът, готовите форми се разпращат из Европа, така че едно и също изделие може да бъде производено в различни страни, разказа колекционерката.

Един от най-впечатляващите експонати е компотник от майсенски порцелан от началото на 19-ти век, украсен от известния майстор Карл Тим. Сред изложенията има и стари германски фигурки без номерирани подписи, датиращи от 18-ти век.

В дома на Овчарови впечатление правят и мебелите, включително английска реплика на шкаф, принадлежал на френската кралица Мария-Антоанета и изработен от нейния любим мебелист. Друг масивен шкаф, наречен Ловен кабинет, е украсен с ловни сцени. В близост са разположени шкаф от 18-ти век в стил Френски Бретан, работеща шевна машина „Сингер“ и стари немски пиано, на което Даниела свири.

Над 200 души вече са се запознали с експозицията в Ново село, и повечето от тях подкрепят идеята на Овчарови за създаването на истински музей, който да привлече не само местни, а и туристи. Идеята им е да се привлече вниманието на хора от цяла България и дори чужбина.

Целта е да успеят да донесат радост на посетителите и да запознаят децата с един нов, магичен свят, каза Даниела. Те вярват, че това, което децата виждат в ранните години, остава дълготрайно в тях и влияе на техния вкус и живот. Достъпът до ценни и естетически ценни предмети е обогатяващ опит за малките.

По време на Коледа в антикварните магазини в САЩ обикновено могат да се намерят топли ябълкови напитки и празничен дух, разказаха Овчарови. Затова те планират да пренесат това усещане в Ново село. Заедно с децата от селото, ще направят типичните хартиени фенери от Ню Мексико, с пясък и чаени свещи, които за първи път ще осветят централната част на селото, символизирайки пътя на светото семейство и доброто.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук