На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек

Днес, на Коледа, в Ямбол отново се усеща вибрацията на мъжкия коледарски буенек. Улиците са буквално „завладени” от коледарските групи, известни като „куди” от местните жители. Повече от 400 коледари участват в изразяването на тази уникална традиция, която няма аналог никъде в България, в деня на Рождество Христово.

Тежките стъпки на танца, практикувани с ботуши, украсени със шпори, подредените мъжки редици, звука на гайди и песните на ямболските коледари предлагат изживяване, което всеки трябва да усети. Когато ги видиш, сърцето ти безспорно ще затрепти, казват с гордост ямболци.

Още от сутринта и през целия ден продължава надиграването на коледарите по улиците на града. Някои участъци от централните улици бяха затворени, за да може публиката да се наслади на дефилето на танцуващите състави.

Въпреки че тази запленяваща традиция съществува само тук, в Ямбол, през годините са се оформили две „школи” с различия в танцовите похвати. Коледарите от най-старата част на Ямбол – Каргона, където е започнала традицията, изпълняват танца в плътна редица, с по-тежки стъпки, стегнатост и строгост в движенията. Коледарите от кв. „Баира” танцуват по различен начин – ритъмът им е по-жизнерадостен, а движенията – по-разчупени. Съществуват различия и в облеклото им.

Когато се срещнат групи от двете школи, надиграването достига своята кулминация. Въздушната атмосфера е напрегната, тъй като всяка куда иска да покаже своите умения. Това момчетата правят и най-забавната атракция за зрителите. Танцовият „брак” завършва с дружелюбно честитене между „станениците” – водачите на кудите.

Днес Ямбол отново е изпълнен с хора, които са се завърнали в родния си град, за да усетят духа на коледарския празник, който помнят от детството си. Стотици са участниците в фестивала всяка година, за които е въпрос на чест да представят мъжкия буенек по възможно най-атрактивния начин.

Традицията на танцуващите коледари има история от над 100 години. Изследователски труд, посветен на многообразието и уникалния начин на коледуване тук, беше публикуван през 2018 г. от двама изтъкнати български фолклористи – проф. Георг Краев и проф. Николай Ников. От 2018 г., когато се отбеляза символичен вековен юбилей на Ямболския коледарски буенек, името на фестивала получи защита като запазена марка на града.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук