Цените на маслото, важно съставка за печива и сладки десерти, рязко нараснаха в последните месеци, като само за септември увеличението e с 25 процента. Това разказва арожденият пекар от Париж, Арно Делмонтел, който отказва да следва примера на част от колегите си и да използва маргарин за кроасаните.
През последната година, в цяла Европа, маслото поскъпва и след инфлационния шок след пандемията, засилен от конфликта в Украйна, европейските потребители получават пореден удар, особено по време на празниците и съпътстващите сладки издания.
Средната цена на маслото в ЕС е нараснала с 19 процента от октомври на годишна основа, като в Словакия увеличението достига 49 процента, а в Германия – 40 процента, според данни на Европейската комисия, предоставени на Асошиейтед прес. Информация от различни държави показва, че тази тенденция ще продължи и през следващите месеци.
В Германия цената на пакетче от 250 грама варира между 2,40 и 4 евро, в зависимост от марката и качеството.
Според сравнението, в България кравето масло (125 грама) се продава за 3,04 лева на 15 декември, в сравнение с 2,74 лв. през декември 2022 г., съобщават от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Основната причина за повишаването на цените е глобалният недостиг на мляко, причинен от спада в производството, вкл. в САЩ и Нова Зеландия, които са сред водещите производители в света, обяснява икономистът Мариуш Дживулски, анализатор за хранителния и селскостопанския сектор в полската банка ПКО Банк полски (PKO Bank Polski).
Обикновено европейското масло има по-високо маслено съдържание в сравнение с американското и е налично в стандартизирани опаковки, поради което производителите не могат да прикрият увеличението на цените чрез намаляване на опаковките или т. нар. „шринкфлация“, подчертава АП.
Недостигът на масло във Франция през 19-ти век води до създаването на маргарина, но французите остават сред най-големите потребители на масло на континента, използвайки го широко в печивата и сосовете.
В Полша маслото е толкова от значение, че страната поддържа стратегически резерв от него, подобно на запаси от бензин и ваксини за COVID-19. Полското правителство обяви миналата седмица, че освобождава около 1000 тона масло от държавния резерв, за да стабилизира цените.
Цената на маслото в Полша нарасна с 11,4 процента от началото на ноември до началото на декември и с 49,2 процента за последната година, достигайки почти 37 полски злоти или 9 евро за килограм за седмицата до 8 декември, съобщава държавният Национален център за подпомагане на селското стопанство.
Цените на маслото в страната станаха политически спор. Предвид предстоящите президентски избори, опонентите на центристкия премиер Доналд Туск се опитват да му прехвърлят вината, а кандидатът за президент от неговата партия се опитва да засегне гуверньора на централната банка, който принадлежи на противния политически лагер.
Някои потребители определят местата, от които пазаруват, в зависимост от цените на маслото, което води до ценови войни между търговските вериги и в много случаи задържа цените изкуствено на ниско ниво, което вреди на млекопроизводителите, отбелязва Агниешка Малишевска, директор на Полската камара на млекопроизводителите.
Според Малишевска инфлацията на маслото е резултат от както специфични за ЕС фактори, така и от тенденции на международния пазар. Основната причина, казва тя, е недостигът на мляко, тъй като производители в цялата Европа затварят фермите си заради лошите печалби и тяжелия труд. Тя и колеги акцентират и върху повишените енергийни разходи вследствие на войната в Украйна, а също така се обсъжда евентуалното влияние на климатичните промени, макар че Малишевска не вижда връзка тук.
Икономистът Дживулски обаче смята, че сушата може да е фактор за намаляване на производството. Спадналите цени на млякото миналата година обезкуражиха инвестициите и принудиха млекопроизводителите да се насочат към производството на сирене, където печалбите са по-добри, коментира той.
Избухването на епидемия от син език – насекомо-преносимо заболяване, безопасно за хората, но фатално за овцете, кравите и козите, също може да е оказало влияние, добавя Дживулски.
В Съединените Щати цената на маслото значително се увеличи през 2022 г., когато скочи с 33 процента до 4,88 долара за фунт (0,45 кг) през цялата година, според данни от правителството. Производителите на мляко се изправиха пред предизвикателства с нарасналите разходи за фураж и горещото време. Цените на американския пазар на масло спаднаха през 2023 г., преди отново да се увеличат, достигайки максимум от 5 долара за фунт през септември. По-високите цени на хранителните продукти като цяло повлияха на нагласите на избирателите на президентските избори през ноември.
Държавите от Южна Европа, които залагат повече на зехтина, страдат в по-малка степен от увеличението на цените на маслото или не го смятат за толкова важно, тъй като консумират значително по-малки количества.
От миналата година цената на маслото в Италия е нараснала с 44 процента, според компанията за анализ на млечния пазар КЛАЛ (CLAL). Италия е на седмо място по производство на масло в ЕС, но жителите й предимно предпочитат зехтин, дори и в някои сладкиши. Заради това, цената на маслото не предизвиква толкова сериозна тревога, колкото в регионите, които са му по-привързани.