В няколко поделения на армията днес ще бъде почетена паметта на военнослужещите, загинали в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак през 2003 година.

Днес се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база „Индия“

в град Кербала, когато вследствие на експлозията загинаха петима военнослужещи от първия български военен контингент.

На 27 декември 2003 г., събота в 11:45 ч., в координирана терористична операция води до смъртта на българските войници. Атаката е извършена от четирима атентатори самоубийци, които нападат с автомобили пълни с експлозиви база на българския военен контингент в околностите на Кербала, а малко след това и тилова база на многонационалната дивизия в центъра на града и сграда на местните иракски власти с полицейски пост.

На място загиват 13 души – четирима български войници, двама тайландски войници и седмина иракчани.

По-късно от раните си в болница умира още един български войник.

Първоначално два български военни поста вдигат тревога

по повод „пряка терористична заплаха“ в района на военната база Индия. Мигове по-късно българската група за бързо реагиране е принудена да открие огън по бързо движеща се цистерна за вода.

В нея има 500 кг взривни материали. Въпреки че българите успяват да застрелят шофьора, цистерната навлиза по инерция в територията на базата, където са разположени 480 войници от многонационалната дивизия под полско командване.

Минута преди взрива базата е обстрелвана от миномет и гранатомет. По-малко от четвърт час след бомбеното нападение срещу българската база са извършени два други атентата с коли бомби.

За инцидента са уведомени тогавашния президент Георги Първанов, министър-председателят Симеон Сакскобургготски и изпълняващият длъжността премиер – вицепремиерът Лидия Шулева.

Командващият полския контингент в Кербала ген. Анджей Тишкевич съобщава за три терористични атаки в града, като две от тях са срещу нашата многонационална дивизия и една срещу сградата на градския съвет.

По думите му атаките са извършени с 4 коли бомби, пълни с тротил, с противотанкови гранати и стрелково оръжие.

Официалното оповестяване за убитите в Кербала български военни идва след няколко часа противоречива информация от различни агенции за жертви в коалиционните войски, но без категорично уточнение за тяхната националността им. В първоначалните съобщения на българските власти за говореше за четирима тежко ранени и 15 леко ранени.

Официалното съобщение за инцидента в Кербала е било забавено, за да бъдат уточнени имената на загиналите и тогава да бъдат уведомени и близките им. Началникът на Генералния щаб ген. Никола Колев обяснява пред медии, че атаката е била очаквана, като няколко пъти през последните седмици преди атаката е имало притеснение относно настъпилото спокойствие в града.

Президентът Георги Първанов, който е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на България, дава висока оценка на професионализма, смелостта и жертвоготовността на българските воини при изпълнение на техния национален и международен дълг.

Държавният глава изразява убеденост, че те ще продължат да изпълняват отговорно своите задачи.

Президентът смята, че загубите, колкото и болезнени да са те, не бива да ни отклоняват от подкрепата на усилията на международната общност в антитерористичната борба, се казва съобщение на президентския прессекретариат.

В резултат на взрива са загинали четирима български военнослужещи:

– капитан Георги Христов Качорин – командир на рота;

– старши сержант Иван Христов Инджов – командир на отделение;

– младши сержант Антон Валентинов Петров – командир на отделение;

– редник Свилен Симеонов Киров – мерач.

По-късно от раните си в болница в Багдат почива лейтенант Николай Саръев.

Разрушена е и сградата на щаба на батальона. Личният състав от район „Индия“ се евакуира в район „2“.

Ранени са 27 военнослужещи, които са евакуирани в Багдад, Бабил и в медицинския пункт в българския батальон.

Президентът на САЩ Джордж Буш изказва съболезнованията си по телефона на премиера Симеон Сакскобургготски.

Американският президент изказва благодарност за участието на България в борбата срещу тероризма.

Тогава премиерът иска от американския президент приоритетно осигуряване на въздушен коридор за българския самолет, който трябва да трансформира телата на загиналите войници.

Със самолета „Ан-26“ от Ирак у нас се завръщат 22 ранени в различна степен бойци, и 4-ма военнослужещи от батальона, които нямат наранявания (двама с психически проблеми – вследствие на преживения шок, и двама – напуснали Кербала по лични причини).

Преди поклонението е прочетена заповед на министъра на отбраната Николай Свинаров, с която петимата бойци са повишени във военно звание и наградени посмъртно с нагръден знак „За вярна служба под знамената“ – първа степен за проявена доблест и професионализъм.

Капитан Георги Христов Качорин – командир на рота, бе повишен в звание майор, лейтенант Николай Ангелов Саръев в звание старши лейтенант, старши сержант Иван Христов Инджов в звание офицерски кандидат, младши сержант Антон Валентинов Петров в звание офицерски кандидат, редник Свилен Симеонов Киров в звание офицерски кандидат.

Според някои наблюдатели атаките в Кербала са дело на привърженици на сваления диктатор Саддам Хюсеин, които искат да дадат знак, че залавянето на техния вожд не е отслабило съпротивата срещу окупаторите. Според друга версия зад атентатите стоят иранци поради факта, че ирански поклонници масово посещават Кербала, който е свещено място за шиитите.

С възпоменателни събития и военни ритуали командванията на Сухопътните войски и Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и

военнослужещи ще почетат паметта на загиналите

при изпълнение на служебните си задължения по време на операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак в периода 2003 – 2008 г. – майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Марин Милев, Цветан Камов, Паун Георгиев, Иван Инджов, Свилен Киров, Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов и Валентин Донев.

В Карлово заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков ще участват във военен ритуал – панихида пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм.

Военнослужещи от 61-ва механизирана бригада ще отдадат почести и ще поднесат венци цветя.

В Плевен личният състав на 5-о Бригадно командване ще почете паметта на военнослужещите от 5-а Шипченска механизирана бригада, загинали в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак.

Пред паметната плоча в района на военното формирование ще бъдат поднесени венци и цветя, и ще бъде отслужена панихида в памет на офицерските кандидати Иван Инджов, Свилен Киров, Гърди Гърдев и Димитър Димитров.

В памет на загиналите български военнослужещи от състава на Първия пехотен батальон в Ирак 101-ви алпийски полк организира в Смолян традиционното спортно-възпоменателно мероприятие „Индия“.

Военнослужещи от СКСО ще участват във възпоменателната церемония в Русе в памет на офицерски кандидат Антон Петров, а възпоменателната церемония в памет на старши лейтенант Николай Саръев ще бъде в Крумовград.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук