Последният път, когато Джо Байдън си събра багажа и напусна поста си на вицепрезидент, той взе със себе си хиляди документи от десетилетията си на държавна служба, включително някои класифицирани документи, които трябваше да отидат на съхранение в Националния архив, пише в свой анализ Асошиейтед прес.
Тази стъпка предизвика федерално разследване дали Байдън съзнателно е нарушил закона, а накърняващ престижа му доклад на министерството на правосъдието, в който той беше наречен „възрастен човек с лоша памет“, разпали опасенията в обществото относно остротата на ума му, като в крайна сметка всичко това доведе до решението на Байдън да се откаже от надпреварата за президентския пост.
Откриването на документите също така разводни значението на наказателното дело срещу новоизбрания президент Доналд Тръмп, който е обвинен в умишлено съхраняване на строго секретни документи в имението си във Флорида, и спомогна за твърденията на Тръмп за несправедливо политическо преследване.
Камионите за преместване отново са в Белия дом, а персоналът на Байдън товари документи и вещи за съхранение, докато той се подготвя да напусне следващата седмица. Администрацията обеща нов, по-сигурен протокол за преглед и отделяне на класифицирана информация. Но след като остава само седмица до края на мандата, все още няма информация за препоръките на федералната работна група, сформирана по нареждане на Байдън, за разработване на най-добрите практики за преместване.
„Със сигурност ще направим всичко възможно да бъдем внимателни, да спазваме правилата, да направим това по правилния начин, да следваме традициите, очевидно, както президентът наистина иска да направи“, заяви говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер относно процеса по опаковане на багажа, който ще се изнесе от президентството.
В началото на 2024 г. Байдън сформира работна група, която да проучи предишните преходи във властта и да определи най-добрите практики за опазване на класифицираната информация от отиващата си администрация. Тя също така оцени необходимостта от промени в съществуващите политики и процедури, за да се предотврати изнасянето на чувствителна информация, която по закон трябва да се съхранява в Националната администрация за архиви и записи.
Представители на Белия дом заявиха, че работата продължава и все още очакват препоръки „преди следващото предаване на властта от все още действащия президент на новоизбрания президент“.
Барбара Пери, директор на отдела за изследване на президентското управление в Центъра „Милър“ към Университета на Вирджиния, заяви, че би било по-добре да се действа предпазливо и да се съхраняват повече документи на сигурно място. И въпреки че правителството на САЩ вероятно трябва да преразгледа начина и причините за засекретяването на документите, тя каза, че докато нацията разбере това, документите „трябва да бъдат предадени в Националния архив и се нуждаем от най-добрия и най-лесен механизъм за това“.
„Най-важното е да се уверим, че държавните тайни остават тайна“, каза тя.
По принцип, когато президентът напусне Белия дом, той трябва да подреди всички неща, които е натрупал. Точно това прави Байдън в момента, когато се подготвя да напусне поста си. Разрешено му е да вземе лични вещи, като дневници и семейни снимки. Но повечето от документите и записките – и особено класифицираните документи – се изпращат в Националния архив съгласно Закона за президентските архиви.
Законът от 1978 г. изисква съхраняването на президентските документи като собственост на правителството на САЩ. Той е приет след скандала „Уотъргейт“, когато набор от секретни записи, които президентът Ричард Никсън е смятал да унищожи, изиграва решаваща роля.
Но политиките, предназначени да контролират боравенето с тайните на нацията, се прилагат хаотично от средите на висшите служители и се разчита почти изцяло на добросъвестността. Класифицирани документи се появяват в гаражи, складове и кабинети на държавни служители от десетилетия – от президенти и вицепрезиденти до членове на кабинета и служители в многобройни администрации от времето на Джими Картър.
Когато бившите служители открият, че притежават такива материали, те обикновено ги предават на властите и с това въпросът приключва. Но Тръмп отказа да върне кутиите с класифицирани материали, които е взел, след като е напуснал поста си през 2021 г., което предизвиква безпрецедентното изземване от ФБР на хиляди страници документи.
Срещу Тръмп бяха повдигнати десетки обвинения за незаконно задържане на поверителни документи в имението си Мар а Лаго в Палм Бийч, Флорида, и във възпрепятстване на усилията те да бъдат получени обратно.
Министерството на правосъдието прекрати делото след избирането на Тръмп, позовавайки се на дългогодишна политика, забраняваща съдебно преследване срещу действащи президенти.
Тръмп е съхранявал документите на различни места в частния клуб, където идват и си отиват гости, включително в балната зала, банята, офис помещение, спалнята му и складово помещение.
Документите са включвали „информация относно отбранителния и оръжейния потенциал както на Съединените щати, така и на чужди държави, ядрените програми на Съединените щати, потенциалната уязвимост на Съединените щати и техните съюзници при военно нападение и плановете за евентуално ответно действие в отговор на чуждестранно нападение“, се посочва в обвинителния акт срещу него.
Когато Байдън напусна вицепрезидентския пост в началото на 2017 г., той остави документите, които взе със себе си, в гаража си и в мозъчния тръст, който планираше да ръководи. По негови разкази Байдън бил изненадан да научи, че притежава класифицирани документи, не бил сигурен какви са те и веднага ги предал.
„Намериха някакви документи в кутия – знаете, заключен шкаф или малка стаичка“, каза Байдън в началото на 2023 г. в първите си коментари по случая. „И веднага след като го направиха, разбраха, че в тази кутия има няколко класифицирани документа. И те направиха това, което трябваше да направят: Веднага се обадиха в архива … веднага се обадиха в архива, предадоха ги на архива“, разказа той.
Байдън заяви, че никога не е възнамерявал да запази документите, които за първи път са открити през ноември 2022 г. от личен адвокат в Центъра за дипломация и глобална ангажираност „Пен Байдън“. Той съобщил за откритието, а при последвалите обиски в дома му били открити още материали, включително ръкописни бележки.
Когато служители на министерството на правосъдието поискали да проведат разследване, Байдън и адвокатите му им сътрудничили; президентът седна на разпит със специалния прокурор Робърт Хър, натоварен от главния прокурор Мерик Гарланд да разгледа въпроса.
В окончателния доклад на специалния прокурор се изброяват десетки поверителни документи, намерени в дома на Байдън в Уилмингтън, в щата Делауеър, и в бившия му офис във Вашингтон. Документите са били маркирани като класифицирани или впоследствие са били оценени като съдържащи класифицирана информация.
В доклада на Хър се посочва, че по-голямата част от документите изглежда са били изнесени по погрешка от правителствени офиси, въпреки че той подробно описва и част от тях, които Байдън изглежда е задържал съзнателно. Хър заключи, че наказателните обвинения не са оправдани.
„Специалният прокурор призна, че съм оказал пълно съдействие. Не съм създавал никакви препятствия. Не съм търсил отлагане“, заяви Байдън след публикуването на доклада.
От юридическа гледна точка докладът е победа за Байдън, тъй като го изчиства всякаква отговорност и вина. Но, от политическа гледна точка, дискусията за остротата на неговия ум, която докладът повдигна, доведе до опасения относно способността му да се бори за преизбиране – опасения, които станаха по-силни и по-настойчиви след катастрофалното му представяне в телевизионния диспут с Тръмп.
Байдън се оттегли от надпреварата, оставяйки на вицепрезидентката Камала Харис само няколко месеца, за да подготви кампания, която обикновено се подготвя с години. Тя завърши с победа на Тръмп на изборите през 2024 г. и за пореден път поемане от него отново на властта в Белия дом.
Един изкуфял пенсионер тръгва, друг ненормалник идва. Всичко е точно.