Американски военни в Тексас
Снимка: БТА

През следващите 90 дни Индо-тихоокеанското командване на САЩ, работещо с корпоративни партньори и Пентагона, ще разгледа сериозно как генеративните AI инструменти, подобни на ChatGPT, могат да помогнат на командирите да вземат решения на бойното поле по-бързо срещу високотехнологични противници като Китай например.

„Нашата цел е в някои специфични случаи при военноморските сили (ВМС) през следващите 90 дни да тестваме прототип на технологичните компании Anduril и Palantir AI, с който да опитаме да намалим времето и да увеличим пространството за вземане на решения за командирите“, коментира във вторник ръководителят на Главния отдел за цифров и изкуствен интелект на Министерството на отбраната (CDAO) Рада Плумб пред специализираното издание Defense One.

Високопоставен представител на индустрията, запознат с усилията на CDAO, описа новия проект не като инструмент, а рамка, създадена от консорциум от технологични компании, в съдействие с военни командири, така че да се разбере по-добре как могат да бъде използван оптимално генеративният AI по време на операции.

Усилията бележат нова глава в продължаващото изследване на CDAO за това как да се използва генеративният AI за отбранителни цели и се основава на пилотни проекти за тестване на използването на големи езикови модели във военното здравеопазване, логистиката и писането на договори. Но това ново усилие е и първото използване на авангардни генеративни AI инструменти за намаляване на времето за вземане на решения на бойното поле и издаването на команди по време на голям конфликт.

В сряда напускащият съветник по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан каза пред група репортери, че един от ключовите трайни проблеми, с които ще се сблъскат Съединените щати, е интегрирането на изкуствения интелект в почти всички отбранителни операции – проблем, с който ще се занимае и екипа на новия президент Доналд Тръмп.

„Мисля, че те трябва да се задействат много бързо в интегрирането на способностите на изкуствения интелект не само в оръжейните системи, но и във всичко останало: от администрация, през логистика до системи за доставки. И мисля, че Министерството на отбраната работи по този начин, но трябва да отидем много по-далеч, много по-бързо“, коментира Съливан.

Едно от предизвикателствата е свързано с ограниченията върху количеството изчислителна мощност, необходима за включване на генеративен ИИ в практически дейности и операции, независимо дали става въпрос за бойното поле или в офиса. Генеративният изкуствен интелект изисква огромни компютърни мощности и военното министерство вече изпитва затруднения точно в това отношение.

Друг голям проблем е как военното министерство да придобие най-новите високи технологии, развивани от частни компании, така че да запази контрола над тези технологии и големият обем от секретна информация, който протича през тях.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук