Президентът Доналд Тръмп обяви новите санкции срещу Пхенян, дни след като отправи заплаха, че ще „унищожи напълно Северна Корея“, ако САЩ бъде принуден да защитава собствената си територия или тази на съюзниците си. Наказателните мерки са насочени срещу частни лица, компании, финансови институции, които участват или директно извършват търговия със Северна Корея.
„Ядрената програма и ракетните опити на Северна Корея са тежка заплаха за мира и сигурността в нашия свят. Неприемливо е, че има страни, които подкрепят финансово този престъпен режим“, коментира Тръмп.
Той заяви, че новите санкции ще пресекат възможностите, за финансиране на ядрената програма на Северна Корея, тъй като увеличават правомощията на Министерството на финансите да извършва проверки на лица или организации, които извършват търговия със страната.
Така още веднъж се затягат мерките на САЩ срещу ядрените опити на Пхенян. В допълнение, „Ройтерс“ съобщи, позовавайки се на свои източници, че централната банка на Китай е инструктирала местните финансови институции да прекратят търговските операции със Северна Корея, ход, който според анализа на агенцията, може да има опустошителни последици за страната. От дописката не става ясно дали предприетите действия са били предварително съгласувани между Пекин и Вашингтон, но се казва, че Китай все повече се уморява от поведението на зависимата Северна Корея и че американската администрация постоянно изисква засилване натиска върху Ким Чен Ун.
Съвместните санкции бяха оценени високо от експерти по регионална геополитика. Американският дипломат от кариерата Кристофър Хил, който по времето на Буш, представляваше Съединените щати в шестстранните преговори за Северна Корея, написа в Туитър:
„Обявяването на съвместни мерки от страна на Китай и САЩ срещу Северна Корея е точната стъпка. Фокусът върху финансите е правилен.“
Great move 2 target financial transactions against #nk and simultaneous announcement w China. Gd diplo coordination that keeps focus on NK.
— Christopher R. Hill (@ambchrishill) September 21, 2017
Мерките бяха обявени в четвъртък и предизвикаха остра реакция от страна на Пхенян, който от началото на годината до сега е провел 19 ракетни опита и един ядрен. (През 2016-та страната проведе 26 ракетни опита).
Според наблюдатели, системността на тези опити, показва две неща: че по всяка вероятност Северна Корея произвежда собствени ракети и че явно се движи към заветната си цел да достигне САЩ с интерконтинантална ядрена балистична ракета.
Северна Корея вече притежава 60 ядрени бойни глави и докато САЩ и международната общност настояват страната да се откаже от разработките на подобно оръжие, тя не дава заявка, че е готова да го напрaви.
Съседните държави са силно притеснени от действията на Пхенян. САЩ затегна мерките с новите санкции, които бяха обявени в четвъртък от президента, а това доведе до ескалиране на напрежението. Вашингтон полага усилия да убеди международната общност, като едновременно преговаря с Китай и Русия, и двете с право на вето в Съвета за сигурност (СС) на ООН. Целта е да получи подкрепа и за двата вида санкции, едните – предложени в началото на месеца, в отговор на последния ядрен опит на Северна Корея, вече са одобрено.
Вторият кръг от наказателни мерки, които САЩ предложи в ООН, освен останалите забрани, предвиждаха спиране на вноса на петрол за Северна Корея, износа на текстил и целяха да сложат край на няколко проекта за наемане на севернокорейски работници. Стана ясно, че САЩ трябва да снижи изискванията си за петролното ембарго, замразяването на авоарите на Ким, забраната той да пътува и исканата проверка на плавателни съдове, които евентуално пренасят забранени стоки от и до Пхенян. Тези отстъпки бяха направени, за да се получи подкрепата на Китай и Русия и резолюцията за санкциите да стане факт. И двете страни са заявили неодобрението си към действията на Северна Корея, но не желаят дестабилизирането й. А те са важен фактор за всякакви бъдещи действия под егидата на ООН срещу Пхенян.
Санкциите на ООН, които бяха одобрени в началото на септември, последваха пакета от наказателни мерки, гласуван през август, в отговор на двата севернокорейски теста на балистични ракети с широк обсег, които могат да достигнат територията на САЩ. Очакванията са ограниченията да предизвикат загуби на страната около 1 млрд. долара, което е 1/3 от годишния й износ. Северна Корея е обект на още санкции от страна на САЩ, и отделно – на ООН. Но въпреки това не се наблюдава промяна в поведението на правителството. Пхенян има голям опит с ограничителните мерки: освен че нямат превентивен ефект по отношение на бъдещи ядрени опити, те допълнително затвърждават позициите на режима.
Въпреки досегашния опит, в сряда първият дипломат на САЩ Рекс Тилърсън, в свое изявление пред ООН заяви, че „се забелязва ефект от санкциите. Има доказателства, че в страната се изпитва недостиг на гориво“.
Макар че администрацията на Доналд Тръмп, подобно на предшествениците си, да твърди, че „всичко е възможно“ (включително и военни действия), единственият начин да бъде убедена Северна Корея да прекрати ядрената и ракетната си програма, е чрез преговори между Вашингтон, Ким и другите страни от региона. Последният опит в тази насока бяха шестстранните преговори от времето на Джордж Буш, които освен САЩ и Северна Корея, включваха още Китай, Япония, Русия и Южна Корея. От всички, най-силно влияние влияние върху Пхенян има Пекин, въпреки твърденията, че отношенията им са се влошили.
Русия, която по време на Студената война заемаше мястото на Китай, също има известно влияние.
Политиката на Япония по отношение на Северна Корея, следва линията на САЩ. Президентът на Южна Корея Мун Дже-ин, който беше избран заради добрите си връзки със северния съсед, заяви в ООН, че: „ситуацията около ядрения проблем трябва да се движи към стабилизация, за да не се увеличи напрежението и да не се стигне до случаен военен сблъсък“. Което пак ни връща към темата за санкциите, обявени от Тръм в четвъртък. Когато беше запитан дали все още е възможен диалог със Северна Корея, американския президент отговори: „Защо не?“