Изборният ден в Германия завърши с исторически висока избирателна активност от 84% за последните 35 години.
Според предизборните проучвания, консервативният блок „Християндемократически съюз“/“Християнсоциален“ (ХДС/ХСС) заема първото място с 28,5%, последван от крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ с 20%, а социалдемократите, които водят предишното правителство, остават трети с 16,5%. В новия Бундестаг ще влязат още три леви партии – „Левите“, „Съюз 90/Зелените“ и Алиансът на Сара Вагенкнехт, които, според екзитполовете, ще получат съответно 9, 12 и 3%.
По време на изборите БТА посети избирателна секция в берлинския район „Кройцберг“, където ситуацията беше спокойна.
„Надявам се, че в новото правителство ще се обединят демократични партии, които ще се стремят към сътрудничество и компромиси“, сподели жител на берлинския квартал, дошъл да гласува с жена си.
„Надявам се новото правителство да инвестира в образованието и културата. Искам да живеем в един демократичен свят и да приемаме хората, които са дошли тук от други държави, готови на компромиси“, добави той.
Докато протичаше изборният ден, българската общност в Берлин продължаваше жизнения си ритъм.
БТА наблюдава редовна репетиция на танцовата школа „Нестинарка“, която се подготвя за участие в състезание в Лион, за да разбере как се чувстват сънародниците ни, които запазват българския дух и култура в икономическия център на Европа.
Виктория Григорова, 36-годишна татуистка и майка на четири деца, живее в Германия от 23 години. Според нея, последните години животът в Германия е претърпял значителни изменения. „Немците отново показват истинските си чувства. Някои хора стават агресивни към имигрантите, което е явно по всевъзможни начини“, добави тя.
Виктория сподели, че познава много семейства, които са се върнали в България за икономически причини. „Те мислят така: ако животът тук е труден, а в България не е толкова лошо, по-добре е да бъда в родината си, отколкото да се чувствам чужд тук. Аз имам немско и българско гражданство и съм затруднена от бюрократични правила, които ми наложиха да променя подписа си, след като 30 години съм подписвала по един начин“, разказа тя за БТА.
Младата художничка добави, че икономическата ситуация е „почти непоносима“.
Виктория изрази надежда, че политическите обстоятелства в Германия ще се подобрят след изборите. „Всички, които са тук, мечтаят да се върнат в България и не са тук с намерението да останат завинаги“, заключи тя.
БТА разговаря и с Иванка Хусерова, на 52 години, живееща в Берлин от 12 години и работеща в здравеопазването. Тя сподели, че е получила немско гражданство преди години и живее в Германия с мъжа си и детето си.
Нейната работа е устойчива на свиването на пазара на труда, но повишаването на цените е очевидно през последните две-три години.
„В моята професия никога не съм имала проблеми заради произхода си. Винаги са ме оценявали наравно с колегите и не съм срещала трудности при взаимодействието с институции“, каза тя.
Въпреки загрижеността си, Иванка отбеляза, че ситуацията е различна извън работната среда и през последните две години се наблюдават значителни промени. Въпреки наличието на много свободни работни позиции в Берлин, които не изискват висока квалификация, те остават незапълнени, докато много мигранти живеят в изолация. Иванка изрази надежда, че след изборите негативизмът към имигрантите ще намалее. Тя отбеляза, че днес беше първият път, когато гласува в Германия, и че това е важно за преодоляване на разликите.




