Според отчета на Евростат за 2022 г., по-големите компании в ЕС (с 250 и повече служители) заемат водеща позиция в износа на услуги за страни извън Общността, притежавайки 56% от общия обем на износа на услуги от блока. Това показва информация, публикувана днес на сайта на европейската статистическа агенция.
Малките компании (с до 49 служители) са сред основните участници с 14% от износа, докато средните компании (с 50 до 249 служители) имат дял от 10%. За 20% от износа към не-ЕС държави не може да се определи размерът на предприятията.
В повечето държави от ЕС големите компании са основни играчи на износния фронт, като най-дейни в това отношение са Финландия с 74%, Германия с 72% и Словакия с 70%.
Малките предприятия влизат в топа на износителите в Малта с 86%, а също така в Естония с 59% и Люксембург с 49%. В България, средните фирми формират 28% от износа.
Компании с чуждестранен контрол доминират в износа на услуги от ЕС
Компаниите, управлявани от чуждестранни инвеститори, включително тези от други страни в ЕС, играят ключова роля за увеличаването на експорта на услуги от ЕС.
Най-високият дял на чуждестранните предприятия в износа е регистриран в Люксембург с 85%, следвани от Ирландия с 80% и Нидерландия с 64%.
Най-голям дял на местни компании, които водят изнесените услуги от ЕС, е отчетен в Дания с 79%, Финландия с 70% и Франция с 63%.