Софийският районен съд постанови мярка за неотклонение „домашен арест“ за Стоян Стоянов, който напада двама синоптици в метеорологичната станция на връх Мургаш рано на 10 март. Това решение може да бъде обжалвано.
Съдебното решение указва, че обвиняемият представлява повишена заплаха за обществеността. Също така, свидетелствата сочат, че Стоянов е могъл да бъде съпричастен към извършването на престъплението. Настоява се за извършване на експертиза, която да установи дали Стоянов е бил в състояние на психично здраве по време на инцидента.
Според прокурор Мария Николова, престъплението е тежко и умишлено, което предполага затвор до шест години. Освен това съществува риск Стоянов да наруши закона отново, дори той досега да не е бил осъждан. Престъплението е с висока обществена опасност и е извършено с агресия, която не е била предизвикана от жертвите. По отношение на медицинските документи, прокурор Николова отбеляза, че не е изготвена експертиза, която да установи дали Стоянов е разбирал действията си и дали е могъл да контролира постъпките си. Тя добави, че след изготвянето на такава експертиза мярката може да бъде променена.
Адвокат Тодор Тодоров представи пред съда медицински документи от 2017 и 2018 година. Освен това, той отбеляза, че обвиняемият е бил на лечение в Люксембург за психични разстройства, където е била поставена диагноза на остро налудно психиатрично разстройство. Адвокат Тодоров заяви, че не са налице основания по закона за налагане на най-тежката мярка за неотклонение. Според него, Стоянов не е извършил делото и няма достатъчно доказателства, които да сочат, че той е виновен.
Тодоров допълни, че обвиняемият е бил жестоко нападнат и ограбен, а автомобилът и личните му вещи, с които се е прибирал от морето преди инцидента, все още не са открити. Поради стреса от грабежа, неговите психични неразположения са се обострили, което го е довело до връх Мургаш. Той е видял светлините и е търсил подслон, но не помни как е влязъл вътре. Вътре е бил обиждан от синоптиците, които се опитвали да го изгонят, удряли са го и са го оплювали. Стоянов се е защитавал, удряйки на случаен принцип и след това споменът му изчезва.
Адвокат Тодоров заяви, че полицаите, които пристигнали на мястото, намерили гол мъж, стоящ вътре в станцията. Те не се легитимирали пред Стоянов и, когато той затворил вратата, те се опитали да я отворят. Тодоров допълни, че органите на реда установили самоличността на Стоянов при задържането му, но не са знаели, че той е обявен за издирване. Адвокатът опроверга и твърденията на прокурор Николова за вероятността Стоянов да се укрие или да извърши ново престъпление, тъй като той има постоянен адрес и е с чисто съдебно минало.
Не съм извършил това, от което ме обвиняват. Моля за най-леката мярка за неотклонение, каза Стоян Стоянов в последната си реч пред съда.
БТА припомня, че информацията за инцидента е подадена около 1:00 часа на 10 март. Хижарят на хижа „Мургаш“ е звънял на спешния телефон 112 и е съобщил, че двама синоптици са били нападнати и бияни. Нападателят успял да влезе в станцията след като разбил прозореца на третия етаж, качвайки се по перваза. Стоянов атакувал двамата метеоролози, които са семейство, удряйки ги с маша и шиш за печка, както и с ръце. От ударите мъжът припаднал.
Пострадалите са в тежко, но стабилно състояние, съобщиха от Университетска многопрофилна болница „Царица Йоана – ИСУЛ“. На тях са направени пълни диагностични процедури, обясни дежурният неврохирург д-р Любен Попов. Жената, която е по-малко пострадала, има четири-пет рани на главата и оплаквания от болки в гърдите. Изследванията показват, че тя няма счупени ребра. Мъжът е с избити зъби, счупена горна челюст, скула и странична стена на орбитата, с кръвонасядане в областта на клепачите. Има и кръвонасядане в участъка на максиларния синус вдясно.




