Комисията по бюджет и финанси към парламента изслуша кандидатите за зам.-председатели и членове на Сметната палата

Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание организира изслушване на двама кандидати за заместник-председатели и членове на Сметната палата, предложени от Димитър Главчев. Номинациите за заместник-председатели са на Маргарита Николова и Силвия Къдрева, докато кандидатите за членове на институцията са Даниела Въткова-Милушева и Росина Чолеева-Киркова.

Димитър Главчев представи кандидатурите по ред, след което всеки от кандидатите сподели основните си приоритети.

Маргарита Николова е с две магистърски степени – по „Компютърни системи и управление“ от Висш Технически Университет и по „Счетоводство и контрол“ от Университета за национално и световно стопанство. Нейният образователен и професионален опит напълно отговарят на необходимите изисквания за позицията, предоставяйки стратегическа визия и експертен подход за напредъка на Сметната палата.

Със над 40 години опит в областта на финансите, счетоводството и публичния контрол, Маргарита Николова е заемала множество ръководни длъжности, включително заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси, Комисията по труда и социалната политика и Комисията по икономическа политика и туризъм в 42-то и 44-то Народно събрание.

Силвия Къдрева работи в Сметната палата от 1999 г. През този период активно е подпомагала одитната дейност чрез съставяне на тематични справки и анализи. Тя участва в развитието на първите одитни доклади и прилагането на одитните стандарти. След 2006 година Къдрева стана експерт в Публичния регистър за деклариране на имуществото на публични служители, а от 2014 г. заема длъжността директор на същия регистър.

Даниела Въткова е натрупала опит в сферата на контрола. След завършването на магистратура по „Финанси и кредит“ към УНСС, тя работи пет години в Държавен финансов контрол в гр. Видин. От 1990 г. е преподавател и става доктор по науките през 2005 г., а през 2008 г. получава званието „доцент“.

Росина Чолеева-Киркова е специалист в областта на вътрешния одит и контрола на информационните системи. Тя е ръководител на одит в Сметната палата от януари 2017 г. и е била президент на българския клон на ISACA. Завършила е магистратура по „Финанси и банково дело“ и бакалавър по „Икономика“. Професионалният й път започва в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол.

Силвия Къдрева подчерта, че е натрупала значителен опит и акцентира на развитието на човешкия капитал като основен приоритет за качествено извършване на одити.

Според Маргарита Николова акцентът трябва да падне върху ефективността и прозрачността на одитите. Тя смята, че инвестирането в професионално обучение и подобряване на работните условия е от решаващо значение не само за одиторите, но и за успешното функциониране на Сметната палата.

Даниела Въткова-Милушева коментира, че Сметната палата трябва да играе активна роля в осигуряването на отговорност на изпълнителната власт и да подобрява предоставянето на обществени услуги, като внедрява нови технологии, включително изкуствен интелект.

Според Росина Чолеева-Киркова, Сметната палата е ключов елемент на демократичния процес и основен гарант за отчетност и коректност, които са съществени за демократичното управление.

За успешното си функциониране Сметната палата трябва да бъде символ на почтеност и професионализъм и да се адаптира към съвременните изисквания и дигитализацията, допълни Чолеева-Киркова.

Кандидатурите за заместник-председатели и членове на Сметната палата ще бъдат гласувани в пленарна зала на Народното събрание.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук