Елица Терзиева за "Шест зими... едно лято": Изложбата предоставя духовна пълнота на всеки, който има сетива да я долови

„Когато разглеждаме концепцията като пространство, което трябва да се запълни с асоциации, емоции и елементи от микро световете на артистите, то настояща изложба осигурява богата смислова, пластическа и духовна пълнота на всеки, способен да я усети“, сподели Елица Терзиева по повод изложбата „Шест зими… едно лято“.

Изложбата бе тържествено открита снощи в галерията на Съюза на българските художници (СБХ), а куратори са Елица Терзиева, Пламен Моневски и Станислав Памукчиев.

Според думите на Станислав Памукчиев, заглавието „Шест зими, едно лято“ представлява поетично-метафорична структура, която изследва енергията и противоположностите ден-нощ, зима-лято, север-юг, земя-небе, активност-пасивност, мъжко-женско начало. Темата отразява митологични ритуали и циклично движение в безкрайността, докосвайки космическите и природни цикли, преминавайки през моменти на начало и край, раждане, връхна точка, смърт и отново – раждане. Създадените наскоро произведения, подредени в тематични групи, разширяват и обогатяват възможностите за възприемане на мащабното творчество на избраните художници“, заяви председателят на СБХ Любо Генов.

„От деветте автори, осем са предимно живописци, докато тримата останали са скулптори. Най-възрастният в групата е Николай Майсторов, роден през 1943 г., който през есента на 2023 г. успешно отбеляза 80-годишнината си с впечатляваща изложба, озаглавена „Пътят“, която се проведе на два етажа в галерията на СБХ. Präsens на събитието му не изисква допълнителна реклама. Захари Каменов, също от поколението на художниците от 40-те години на миналия век, е роден през 1949 г. и носител на националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ за 2018 г. Сред участниците в изложбата са и други носители на това отличие, включително Николай Майсторов, Станислав Памукчиев, Свилен Блажев и Милко Божков. Скулпторът Емил Попов, роден през 1951 г., прокарва свои уникални концепции за съвременната скулптура от 70-те години на миналия век и се установява като важна фигура в това изкуство. Милко Божков, Свилен Блажев и Станислав Памукчиев са родени през 1953 г. и през миналата пролет, Милко Божков впечатли с една от най-добрите си изложби. Станислав Памукчиев отбеляза 70-годишнината си с грандиозната си изложба „Траектория във времето“. Свилен Блажев продължава да изненадва с многобройни изложби в известни галерии. Принадлежащият на същото поколение, скулпторът Иван Русев е роден през 1954 г. Зиятин Нуриев, роден през 1955 г., радва публиката с активното си присъствие и миналата година беше номиниран за наградата „Иван Вазов“. Живописецът Чавдар Попов от Видин, негов връстник, наскоро представи изложба, озаглавена „Живот до реката“. Веселин Начев от Варна, роден през 1958 г., е сред любимците на публиката със забележителни серии от изложби. Стилиян Атанасов, роден през 1979 г. в Плевен, е един от по-малко известните, но много интересни автори с високи постижения в творчеството си. Най-младият участник е Иво Бистрички, роден през 1971 г., който представлява новата генерация автори. Тези дванадесет артисти оформят изложбата“, добави Любо Генов.

„Взех си свободата да представя кратки сведения за всеки от авторите, рискувайки да станат досаден, но смятам за важно да посоча значимостта на тяхната личност и избора им. Всички те са поканени от Пламен Моневски. Участниците интерпретират темата по нови начин и всеки от тях представя по седем творби, живопис или скулптура, и по седем рисунки, свързани с творческия процес“, подчерта Любо Генов.

„Настоящата експозиция обединява автори с ясно изразен индивидуален и пластичен стил, които имат значимо присъствие на съвременната българска арт сцена. Повторението на зимата шест пъти предвещава кулминацията на едно-единствено лято. Символиката на числата е многопластова и подчертава съотношението между двата процеса – дългия, скрит процес на износване на идеята от нейното начало до бързото удовлетворение от плодовете на труда, преодолявайки привидната противоположност на основните категории. Денят и нощта, мъжкото и женското начало, посевът и жътвата, паузата и активността подчертават, че раждането е възможно само при хармоничното взаимодействие между тези двете „, каза кураторът на изложбата Елица Терзиева.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук