В община Сандански се провежда операция по избавяне от скакалци, обяви кметът Атанас Стоянов пред БТА.
Акцията, която стартира рано днес сутринта, обхваща различни населени места и техните околности, добави той. Това включва селата Любовка, Ладарево, Ласкарево, Джигурово и Бождово. Преди няколко дни кметовете на тези населени места подали сигнал за нарастващо присъствие на марокански скакалци. След обмен на информация с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Областната администрация, бе свикан извънреден областен щаб, който реши незабавно да се предприемат мерки за третиране на засегнатите терени.
Организацията на акцията е добре структурирана и още от ранни зори започна третирането на засегнатите площи. Подадената информация е, че обработката трябва да приключи не по-късно от средата на утрешния ден. Кметът изрази увереност, че въпросът ще бъде решен до края на утрешния ден. Той добави, че използваният препарат е изключително ефективен за унищожаването на скакалците, като същевременно не е вреден за земеделските култури, пчелите и другите насекоми.
Общо около 2 хиляди декара са засегнати от нашествието на скакалците, а работата се извършва със специализирана техника. От информацията на експертите става ясно, че подобни нашествия се случват на всеки десет години. Кметът Стоянов отбеляза, че и през миналата година е имало проблем с марокански скакалци, но община Сандански е реагирала бързо и е успяла да се справи с него. Утешителното е, че проблемът е идентифициран по-рано тази година, а реакцията навреме дава надежда, че през следващите години скакалците няма да предизвикват затруднения за местното население и земеделците, коментира кметът.




