Старозагорският архив отличи своите дарител, читател и приятел за 2024 година

Специално за Международния ден на архивите, който се отбелязва на 9 юни, Държавният архив в Стара Загора раздаде своите годишни награди в категориите „Дарител на архива“, „Читател на архива“ и „Приятел на архива“.

Наградата за „Читател на архива“ бе присъдена на проф. Дилян Николчев от Богословския факултет на Софийския университет „Климент Охридски“. Той е използвал най-много документи от архивния фонд на Казанлъшкия и Мъглижкия манастир през 2024 година.

Носител на отличието „Дарител на архива“ стана Десислава Пенкова, която предостави документи и снимки от живота и творчеството на известния композитор и диригент Веселин Ненов.

С наградата „Приятел на архива“ бе удостоена Ива Духтева, експерт в отдел „Туризъм“ на Община Стара Загора и сценарист на филми. Отличието ще бъде присъдено за създаването на документалния филм за Държавния архив от серията „Духът на Стара Загора“, реализирана по програма „Култура“ на Общината.

„В днешно време, когато системата на държавните архиви и хората, които работят в нея, са недостатъчни, ние сме всичко. Преминаваме през процеса на приемане, обработка, съхранение и грижа за документите“, сподели за БТА Калина Маджарова, началник-отдел в Държавен архив – Стара Загора.

След официалната част, присъстващите имаха възможност да гледат филма „Духът на Стара Загора“.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук