Помилването на Десислава Иванчева не е оправдаване, бяхме водени изцяло от чисто човешка гледна точка, каза вицепрезидентът Илияна Йотова

Не коментираме дали г-жа Иванчева е виновна или не, а помилването не е оправдание. Никой, вкл. и политическите партии, не трябва да печели от този случай. Ако те искат да ѝ помогнат, е техен избор.“ Това заяви в „Още от деня“ по БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова относно помилването на бившия кмет на „Младост“ Десислава Иванчева.

Ние бяхме напълно водени от човешка перспектива, вземайки под внимание нейното здравословно състояние и това на майка ѝ, която се грижи за детето ѝ. С това се дава шанс на детето на Иванчева да израсте в по-благоприятни условия, добави Йотова.

„Взех това решение след дълги дискусии. През годините наблюдавахме всички молби от адвокати, неправителствени организации, както и подписките в нейна защита. Има и обратни позиции, тъй като много хора не одобряваха помилването ѝ. Взехме трудното решение, което за някои може да изглежда непопулярно, но моята практика сочи, че при деликатни, трудни решения, когато се ръководим от закона и съвестта, то те винаги са правилни, независимо от реакцията на обществото“, подчерта вицепрезидентът.

Когато бе запитана относно изказване на Десислава Иванчева, че помилването ѝ може да е политически PR, Йотова отговори: „Няма добро без наказание. Както за влиянието около г-жа Иванчева, оставям всичко на нейната съвест. Желая ѝ да намери правата си, ако предпочете да ги потърси.“ Процесът в президентството е приключил, добави тя.

На въпрос дали очаква подкрепа от Иванчева за президентска кандидатура, Йотова каза: „Не спомням да съм се кандидатирала за президент. Всеки ще направи своя избор съгласно съвестта си“.

Относно исканията за закриване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), Йотова коментира, че при последната реформа Венецианската комисия е била резервирана, изразявайки опасения относно независимостта на КПК. „Друг орган към Съвета на Европа предложи различна структура за нашата страна, но не се вслушахме и комисията беше разделена на две, за да заобиколи прокуратурата“, под добави вицепрезидентът.

Нашата позиция с президента е, че всички тези органи трябва да функционират по закона, а не по команда, коментира Йотова.

„Трябва да прегледаме статута и правомощията ѝ, за да се предотврати мнението, че се използва с политически намерения. Необходимо е широко обществено обсъждане, при което компетентните органи и професионалните организации да имат думата.“ Тя подчерта, че през промените в Конституцията становищата на организации не са били взети под внимание.

По отношение на пожарите, Йотова отбеляза, че хората са благодарили на природата и на Бог за дъжда. „Не искам да обвинявам само това правителство, защото от 2010 г. има Национален план за справяне с бедствия. От юли миналата година Народното събрание даде мандат на изпълнителната власт да предложи как да се справи с бедствията, най-вече с пожарите. До момента нищо не беше направено“, заяви вицепрезидентът.

Относно предложението на премиера Росен Желязков за среща с президента, Йотова отбеляза: „Когато г-н Желязков докаже, че взима самостоятелни решения, може да размислим, но последните месеци бях свидетел на негативно отношение от правителството към нашата институция.“ Тя не вижда каква координация може да се осъществи, след като правителството не е разрешило на нито един министър да участва в делегацията на президента в Япония.

По отношение на позицията на България на европейската сцена, Йотова изтъкна, че не вижда ясна позиция относно важни теми, особено за новия европейски бюджет. Според нея предложената многогодишна финансова рамка от Европейската комисия променя философията на общото финансиране в Съюза. Според нея също липсва ясно становище на страната относно споразумението между ЕС и САЩ за митата.

Йотова подчерта, че тревогите на президента относно влизането в еврозоната се оказват не просто абстрактни, а реалност, включително и след поправката в закона за въвеждане на еврото в България.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук