Руският външен министър Сергей Лавров заяви в интервю за иранската държавна медия, че Европа не е успяла да се възползва от множеството шансове за участие в решаването на конфликта в Украйна, предаде ТАСС.
Лавров добави, че Русия не вижда причина за диалог с настоящото европейско ръководство.
„Американците правят опити да осмислят ситуацията. Recent contacts give hope that they are beginning to better understand our position,“ said the Russian foreign minister.
Лавров коментира и новата стратегия за национална сигурност на САЩ, посочвайки, че нейна цел е „да постави Европа на мястото ѝ и да ограничават влиянието на либералните ѝ правила“.
Според новата стратегия на САЩ, Европа получава послание: „Грижете се за вашите дела и не очаквайте постоянна подкрепа от САЩ, тъй като имаме по-важни приоритети – главно Латинска Америка и Азиатско-тихоокеанския регион“, добави руският дипломат.
В интервюто, Лавров обсъди и методите на конкуренция, които правителството на Доналд Тръмп използва. Санкциите на САЩ срещу руски компании като „Лукойл“ и „Роснефт“ са резултат само от желанието да се потиснат конкурентите чрез нечестни средства, заяви той.
Потискането на конкуренцията чрез мита от 100% или 500% противоречи на глобализацията, която САЩ призоваваха Русия да приеме след Втората световна война, продължи Лавров. „Когато санкциите се налагат открито поради политическите позиции на страна или личност, това е не само неравенство, а и нехуманно отношение. Това е диктат,“ подчерта той.
Лавров спомена и ситуацията около Иран, подчертавайки, че Русия вярва, че Техеран трябва да остане част от Договора за неразпространение на ядрено оръжие.
Той акцентира, че Русия желае да развива сътрудничество с Иран в сферата на сигурността, включително в рамките на Организацията на Договора за колективна сигурност. Според Лавров, нормализирането на отношенията между Иран и Съвета за сътрудничество в Залива ще представлява „съществен принос за мира“ в региона.




