ЕЦБ ще освети сградата си във Франкфурт в чест на присъединяването на България към еврозоната

Европейската централна банка (ЕЦБ) ще освети днес южната страна на основната си сграда във Франкфурт, която гледа към река Майн, по повод присъединяването на България към еврозоната, планирано за 1 януари 2026 година.

Анимацията ще включва приветствието „Добре дошла, България“ на всички официални езици на страните от еврозоната и ще показва дизайна на националната страна на българските евромонети от 50 цента, 1 евро и 2 евро.

Прожекцията, която ще продължи около четири минути, ще се повтори в периода от новогодишната нощ до 11 януари 2026 г., като първото ѝ представяне ще бъде на Нова година. Визуализацията ще бъде в цветовете на Европейския съюз – синьо и жълто, подредени в линии и барове, създадени с алгоритми, вдъхновени от „Ода на радостта“. Тестването на визуализацията вече е проведено снощи.

Визуализацията ще бъде допълнена с бели линии и „балончета“, предоставящи социална и културна информация за Европа – като броя на страните, езиците и основните градове.

Според ЕЦБ концепцията символизира „единство в многообразието“ и акцентира както на общата европейска идентичност, така и на значимостта на разширяването на еврозоната чрез влизането на България.

Анимацията ще бъде видима и от въздуха, като ЕЦБ е уведомила авиокомпании, опериращи в Германия и България, за да насърчи заснемането ѝ от самолети, излитащи и кацащи на летище Франкфурт.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук