През седмицата стана ясно, че преговорите за Брекзит са достигнали мъртва точка, след като министър-председателят Тереза Мей обяви, че „правителството се подготвя евентуално… и за сценарий без сделка“. A опасенията, че Великобритания може да напусне ЕС без търговско споразумение, се засилиха дотолкова, че част от депутатите готвят план, срещу подобно развитие.
Според британското издание „Гардиън“, представители от много политически партии, включително консерваторите, лейбъристите, „Либералните демократи“, „Шотландската националистическа партия“ и „Зелените“, правят опити сделката за Брекзит да мине за одобрение през парламента. Хипотетично, това би им позволило да гласуват срещу сделка, която е неприемлива – например сценариите, описвани като „твърд“ Брекзит, при които Обединеното кралство напуска Съюза без да се е подсигурило с търговско споразумение и се превръща в обект на търговски забрани.
Тази идея е едно от общо 300 до тук, предложени изменения в Законопроекта за напускане ЕС, който определя условията по Брекзит. Големият брой предложения накара британското правителство да отложи дебата по него тази седмица, но дори на парламентаристите да бъде дадена властта да наложат вето на напускането на ЕС без сделка, решението им няма нито да забави, нито да спре процеса. Всъщност, веднъж активирала член 50 от Договора от Лисабон, Великобритания няма възможност да спре излизането си от Блока, което предвижда двугодишен процес за уреждане на отношенията. С други думи, британското законодателство не е единствената пречка за депутатите – законът на ЕС също така определя хода на събитията.
Европейското законодателство, предвижда, че Великобритания ще напусне Общността в края на март 2019-та. А каквото и да предприеме страната, няма да промени позицията на ЕС и тя ще трябва да напусне. Съгласно законодателството на Блока, когато някоя страна задейства член 50-ти, разполага с точно 2 години за преговори с Брюксел. Възможно е споразумение, за преходен период само, но при единодушно решение на ЕС. След изтичане на 2-годишния срок, въпросната държава, няма да има достъп до общия пазар на Блока и няма да е договорно обвързана с него. Член 50 не уточнява дали страната може едностранно да прекрати или отмени декларираното желание за напускане. Британското законодателство е също толкова неясно. Въпреки това Върховният съд на Острова през тази година реши, че „предизвестието“ по смисъла на член 50 от Лисабонския договор не може да бъде оттеглено.
Засега няма индикации, че правителството в Лондон може да поиска отмяна на напускането на ЕС. Тереза Мей в предишни изявления е подчертавала изрично, че не смята да обръща посоката на Брекзит. Но в момента част от депутатите се опитват да направят друго – не да спрат напускането на ЕС, а да спрат сделката по него и така да накарат кабинета да промени стратегията си за преговорите. Ако парламентът гласува срещу всяка сделка между британското правителство и ЕС, това ще бъде политически знак, че действията не се одобряват.
В крайна сметка, депутатите, които стоят зад опита за бойкот на стратегията на Мей, сякаш се опитват да кажат: трябва да има достатъчно разумни хора в Камарата на общините, които да не позволят да разрушим страната си по такъв начин. Правителството трябва да разчете подобно предложение като послание, че от него се иска да постигне сделка.
За още коментари, анализи и интервюта харесайте страницата ни във Фейсбук.